Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Miroslav Radoň

Geolog, mineralog, sběratel minerálů

 

Narodil se v roce 1974 v Litoměřicích. Sbírání minerálů se věnuje od roku 1988. Po středoškolských studiích měřicí a regulační techniky v Ústí nad Labem pracoval v roce 1992 krátce v lovosické chemičce. V listopadu téhož roku nastoupil jako kurátor geologických sbírek do Regionálního muzea v Teplicích, kde je od května roku 2013 také vedoucím přírodovědného oddělení.

Hlavním územím jeho činnosti je České středohoří včetně širšího okolí, a také Krušné hory na Teplicku. Věnuje se zkoumání známých mineralogických i paleontologických lokalit a také aktivnímu vyhledávání lokalit nových. Jeho publikační činnost zahrnuje obsáhlou řadu prací jak z oborů geologických, tak z oblasti vlastivědy. K nejobsáhlejším patří závěrečná zpráva projektu Výzkum terciérních paleontologických lokalit v Českém středohoří, realizovaného v letech 1997–2000, anebo kniha Minerály Českého středohoří z roku 2017.

 

V roce 2002 vytvořil společně s dr. Krutským z Teplic trvalou expozici Muzea Josefa Emanuela Hibsche v rodné obci tohoto významného geologa – Homoli u Panny. Od roku 1997 je Miroslav Radoň členem České zeolitové skupiny při Společnosti pro výzkum a využití jílů a v roce 2008 se stal členem České geologické společnosti, kde působí v odborné skupině vulkanologie.

 

Foto: archiv Miroslava Radoně

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP