Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Miroslav Radoň

Geolog, mineralog, sběratel minerálů

 

Narodil se v roce 1974 v Litoměřicích. Sbírání minerálů se věnuje od roku 1988. Po středoškolských studiích měřicí a regulační techniky v Ústí nad Labem pracoval v roce 1992 krátce v lovosické chemičce. V listopadu téhož roku nastoupil jako kurátor geologických sbírek do Regionálního muzea v Teplicích, kde je od května roku 2013 také vedoucím přírodovědného oddělení.

Hlavním územím jeho činnosti je České středohoří včetně širšího okolí, a také Krušné hory na Teplicku. Věnuje se zkoumání známých mineralogických i paleontologických lokalit a také aktivnímu vyhledávání lokalit nových. Jeho publikační činnost zahrnuje obsáhlou řadu prací jak z oborů geologických, tak z oblasti vlastivědy. K nejobsáhlejším patří závěrečná zpráva projektu Výzkum terciérních paleontologických lokalit v Českém středohoří, realizovaného v letech 1997–2000, anebo kniha Minerály Českého středohoří z roku 2017.

 

V roce 2002 vytvořil společně s dr. Krutským z Teplic trvalou expozici Muzea Josefa Emanuela Hibsche v rodné obci tohoto významného geologa – Homoli u Panny. Od roku 1997 je Miroslav Radoň členem České zeolitové skupiny při Společnosti pro výzkum a využití jílů a v roce 2008 se stal členem České geologické společnosti, kde působí v odborné skupině vulkanologie.

 

Foto: archiv Miroslava Radoně

  © 2012 UJEP