Děčín

23. března

 

 
Aktuality

23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.


16.03.2023

Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu

Přednáška byla ze závažných osobních důvodů přednášejícího zrušena. Jakmile to bude možné, domluvíme se na náhradním termínu, o kterém vás budeme včas informovat.

Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.

Egyptoložka

Studovala srovnávací lingvistiku na americké Harvard University a egyptologii na University of Pennsylvania; egyptologii a lingvistiku-fonetiku vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2002–2004 studovala v rámci doktorského programu egyptologického semináře univerzity v Basileji ve Švýcarsku. V roce 2007 dokončila disertační práci na téma Aktuální členění v autobiografických nápisech Střední říše, postdoc strávila na Freie Universität Berlin na projektu Schriftbildlichkeit.

V současné době se věnuje zejména překladům a interpretacím náboženských textů ve velkých šachtových hrobkách Pozdní doby v Abúsíru, od roku 2008 se rovněž pravidelně účastní českých archeologických expedic v Egyptě.

Kromě řady článků a studií je autorkou či spoluautorkou několika knih: The shaft tomb of Menekhibnekau II: the texts [Abusir XXIX] (2022), Jazyk egyptských písařů. Gramatika klasické egyptštiny (2014), Srdečné pozdravy ze země na Nilu. Korespondence starých Egypťanů (2011), Písně Zlaté bohyně. Milostná poezie starého Egypta (2007), Faience Inlays from the Funerary Temple of King Raneferef - Raneferef’s Substitute Decoration Programme [Abusir XIV] (2006).

Foto z archivu R. Landgráfové

 

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP