Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.

Egyptoložka

Studovala srovnávací lingvistiku na americké Harvard University a egyptologii na University of Pennsylvania; egyptologii a lingvistiku-fonetiku vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2002-2004 studovala v rámci doktorského programu egyptologického semináře univerzity v Basileji ve Švýcarsku.

V roce 2007 dokončila disertační práci na téma Aktuální členění v autobiografických nápisech Střední říše. Od roku 2008 je pravidelnou členkou české archeologické expedice v Abúsíru. V současné době se věnuje především překladům a interpretaci náboženských textů ze šachtových hrobek Sajsko-perské doby.

Kromě řady článků a studií je autorkou či spoluautorkou několika knih: The shaft tomb of Menekhibnekau II: the texts [Abusir XXIX] (2022), Jazyk egyptských písařů. Gramatika klasické egyptštiny (2014), Srdečné pozdravy ze země na Nilu. Korespondence starých Egypťanů (2011), Písně Zlaté bohyně. Milostná poezie starého Egypta (2007), Faience Inlays from the Funerary Temple of King Raneferef - Raneferef’s Substitute Decoration Programme [Abusir XIV] (2006).

 

Foto z archivu R. Landgráfové

 

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP