Tisá

1. prosince

 

 
Aktuality

08.12.2022

BEZ KOFEINU (pro děti a mládež): Supervulkány – nevyhnutelná hrozba?

Kromě běžných sopek najdete na Zemi i vulkány, které vybuchují třeba jen jednou za několik desítek až stovek tisíc let. Jejich výbuchy však mají ohromnou ničivou sílu, takže mohou poznamenat celosvětové klima i na řadu desetiletí. Geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky prozradí ve čtvrtek 8. prosince především mladým návštěvníkům ústeckého muzea, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí.


01.12.2022

Dalekohled Jamese Webba

V prosinci loňského roku se vydal do vesmíru toužebně očekávaný dalekohled Jamese Webba. Přijďte se pokochat jeho prvními pořízenými snímky, nad kterými se doslova tají dech! Ve čtvrtek 1. prosince vám je v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku představí známý astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.

Egyptoložka

Studovala srovnávací lingvistiku na americké Harvard University a egyptologii na University of Pennsylvania; egyptologii a lingvistiku-fonetiku vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2002–2004 studovala v rámci doktorského programu egyptologického semináře univerzity v Basileji ve Švýcarsku. V roce 2007 dokončila disertační práci na téma Aktuální členění v autobiografických nápisech Střední říše, postdoc strávila na Freie Universität Berlin na projektu Schriftbildlichkeit.

V současné době se věnuje zejména překladům a interpretacím náboženských textů ve velkých šachtových hrobkách Pozdní doby v Abúsíru, od roku 2008 se rovněž pravidelně účastní českých archeologických expedic v Egyptě.

Kromě řady článků a studií je autorkou či spoluautorkou několika knih: The shaft tomb of Menekhibnekau II: the texts [Abusir XXIX] (2022), Jazyk egyptských písařů. Gramatika klasické egyptštiny (2014), Srdečné pozdravy ze země na Nilu. Korespondence starých Egypťanů (2011), Písně Zlaté bohyně. Milostná poezie starého Egypta (2007), Faience Inlays from the Funerary Temple of King Raneferef - Raneferef’s Substitute Decoration Programme [Abusir XIV] (2006).

Foto z archivu R. Landgráfové

 

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP