Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D.

Religionistka

 

zuzana kostic1

Svou profesní kariéru zahájila jako specialistka na předkolumbovská náboženství Mexika, zvláště Mayů. V rámci očekávání konce světa, která se vázala k prosinci 2012, se však začala postupně zabývat i postmoderní spiritualitou – zprvu jen způsobem, jakým se formuje obraz Mayů v New Age, později však i samotným hnutím nového věku a popkulturní spiritualitou jako takovou. V současné době se věnuje i otázkám souvisejícím s náboženskými motivy v popkultuře a některým tématům z teorie religionistiky. Přednáší na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Je spoluautorkou knihy Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky (2011), za kterou spolu s Markétou Křížovou a Sylvií Květinovou dostala Cenu Miroslava Ivanova. O rok později jí vyšla kniha 2012: Mayský kalendář, transformace vědomí, dva světy a rovnováha a v roce 2018 rozsáhlá monografie Náboženství Mayů.

 

Foto: archiv Café Nobel

  © 2012 UJEP