23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
16.03.2023
Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu
Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?
Narozen v roce 1982. Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2007 do roku 2015 pracoval jako pedagog, od roku 2013 pak trvale působí jako odborný pracovník na Hvězdárně a Planetáriu v Hradci Králové. Zároveň se dlouhodobě věnuje četným aktivitám zaměřeným na popularizační, přednáškovou a literární činnost. V současnosti je autorem sedmnácti knih o dinosaurech, šesti brožurek s tematikou pravěku i astronomie, přispívá do několika populárně-naučných periodik a od roku 2005 pravidelně publikuje aktuality ze světa dinosaurů na svém webu DinosaurusBlog, respektovaném i odbornou veřejností.
Mezi jeho zájmy patří kromě paleontologie také archeologie, dějiny, živá příroda, některé oblasti technologií a rekordní statistiky. Podle těchto zájmů také aktivně přispívá na českou i anglickou verzi internetové Wikipedie. Články o dinosaurech na české Wikipedii jsou z velké části jeho dílem. Ve volném čase přispívá do odborných a populárně naučných periodik (100+1, Příroda, Živá historie, Tajemství české minulosti atd.), píše odborné a popularizační povídky.
Působí také jako překladatel. Z angličtiny přeložil řadu populárně vědeckých publikací s tématikou pravěku a starověku nebo dějin vědy. Často veřejně přednáší o pravěku, přírodě a dějinách vědy na různých vzdělávacích institucích; vystupuje v rozhlase i televizi.
Výběr z publikací:
Úžasný svět dinosaurů (2009, doplněné a upravené vydání 2012), Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů (2010), Dinosauři od Pekelného potoka (2010), Po stopách dinosaurů (2011), Objevy pod vrstvami času (2014), Neznámí dinosauři (2015, nominace na Zlatou stuhu 2016), Poslední dny dinosaurů (dobrodružný román, 2016), Dinosauři v Čechách (2017), Velké vymírání na konci křídy (2017), Poslední den druhohor (2018), Nová cesta do pravěku (2019), Legenda jménem Tyrannosaurus rex (2019), Pravěcí vládci Evropy (2020), Dinosauři – rekordy a zajímavosti (2021), Největší dinosauří záhady (2022).
Zdroje: DinosaurusBlog a Wikipedie
Foto: Vladimír Socha u jedné z největších lebek druhu Tyrannosaurus rex v Museum of the Rockies (Bozeman, Montana). Kredit: Tomwiki2016, via Wikimedia, licence CC BY-SA 4.0