Ústí nad Labem

6. června

 

 
Aktuality

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.


23.05.2024

Léky a léčiva aneb Co jednou příroda prozradí našim vnoučatům?

Léky a léčivé přípravky se používaly, používají a budou používat. Každá doba ale přináší rozdílnou spotřebu léčiv a také jejich množství. Bohužel technologie v odstraňování těchto látek je stále „v plenkách“ a tak se tyto látky stávají součástí našeho života, aniž bychom o to stáli. V děčínské kavárně Coffee&Books o tom bude ve čtvrtek 23. května povídat chemička Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

RNDr. Vladimír Socha

popularizátor paleontologie a publicista


Narozen v roce 1982. Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2007 do roku 2015 pracoval jako pedagog, od roku 2013 pak trvale působí jako odborný pracovník na Hvězdárně a Planetáriu v Hradci Králové. Zároveň se dlouhodobě věnuje četným aktivitám zaměřeným na popularizační, přednáškovou a literární činnost. V současnosti je autorem sedmnácti knih o dinosaurech, šesti brožurek s tematikou pravěku i astronomie, přispívá do několika populárně-naučných periodik a od roku 2005 pravidelně publikuje aktuality ze světa dinosaurů na svém webu DinosaurusBlog, respektovaném i odbornou veřejností.

Mezi jeho zájmy patří kromě paleontologie také archeologie, dějiny, živá příroda, některé oblasti technologií a rekordní statistiky. Podle těchto zájmů také aktivně přispívá na českou i anglickou verzi internetové Wikipedie. Články o dinosaurech na české Wikipedii jsou z velké části jeho dílem. Ve volném čase přispívá do odborných a populárně naučných periodik (100+1, Příroda, Živá historie, Tajemství české minulosti atd.), píše odborné a popularizační povídky.

Působí také jako překladatel. Z angličtiny přeložil řadu populárně vědeckých publikací s tématikou pravěku a starověku nebo dějin vědy. Často veřejně přednáší o pravěku, přírodě a dějinách vědy na různých vzdělávacích institucích; vystupuje v rozhlase i televizi.

Výběr z publikací:

Úžasný svět dinosaurů (2009, doplněné a upravené vydání 2012), Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů (2010), Dinosauři od Pekelného potoka (2010), Po stopách dinosaurů (2011), Objevy pod vrstvami času (2014), Neznámí dinosauři (2015, nominace na Zlatou stuhu 2016), Poslední dny dinosaurů (dobrodružný román, 2016), Dinosauři v Čechách (2017), Velké vymírání na konci křídy (2017), Poslední den druhohor (2018), Nová cesta do pravěku (2019), Legenda jménem Tyrannosaurus rex (2019), Pravěcí vládci Evropy (2020), Dinosauři – rekordy a zajímavosti (2021), Největší dinosauří záhady (2022).

Zdroje: DinosaurusBlog a Wikipedie

 

Foto: Vladimír Socha u jedné z největších lebek druhu Tyrannosaurus rex v Museum of the Rockies (Bozeman, Montana). Kredit: Tomwiki2016, via Wikimedia, licence CC BY-SA 4.0

 

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP