Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

PhDr. Hana Vymazalová, Ph.D.

Egyptoložka

 

Působí v Českém egyptologickém ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se administrativním textům a hospodářství nejstaršího egyptského státu Staré říše a staroegyptské vědě. Přednáší studentům egyptologie na Univerzitě Karlově a od roku 2006 se pravidelně účastní vykopávek v egyptském Abúsíru, kde roku 2012 odkryla hrobový komplex princezny Šeretnebtej.  

Do češtiny přeložila řadu publikací o starém Egyptě, působila také jako editorka Pražských egyptologických studií. Pravidelně se podílí na publikaci výsledků práce našich badatelů v Egyptě.

 

Výběr z prací Hany Vymazalové:

Matematika ve starověku : Egypt a Mezopotámie. Praha : Prometheus, 2003 (spolu s Jindřichem a Martinou Bečvářovými)

Staroegyptská matematika : Hieratické matematické texty. Praha: Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků, 2006

Abusir X.: The Pyramid Complex of Raneferef : The Papyrus Archive. Prague : Czech Institute of Egyptology, Faculty of Arts, Charles University in Prague, 2006 (s Paule Posener-Kriégerovou a Miroslavem Vernerem)

Počty v zemi faraonů : Matematika stavitelů pyramid. Praha: Dokořán, Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2008 (kniha pro děti)

Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie, péče o ženu a dítě. Praha : Academia, 2010 (s Eugenem Strouhalem a Břetislavem Vachalou)

Abusir XXII. The Tomb of Kaiemtjenenet (AS 38) and the surrounding structures (AS 57-60). Prague : Charles University in Prague - Faculty of Arts, 2011 (s Katarínou Arias Kytnarovou a dalšími)

Old Hieratic Palaeography I. The Builders‘ Inscriptions and Mason’s Marks from Saqqara and Abusir (Paleografie staré hieratiky I: Stavitelské nápisy a zednické značky ze Sakkáry a Abúsíru). Prague : Charles University, Faculty of Arts, 2011 (s Vassilem Dobrevem a Miroslavem Vernerem)

Moudrost svitků boha Thovta : Vědecké poznání za vlády faraonů. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2011 (s Filipem Coppensem)

 

Zdroje: web Českého egyptologického ústavu a databáze Národní knihovny ČR

Foto: archiv Hany Vymazalové

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP