Ústí nad Labem

13. dubna

 

 
Aktuality

13.04.2023

BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?

Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc.Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.


23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

PhDr. Hana Vymazalová, Ph.D.

Egyptoložka

 

Působí v Českém egyptologickém ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se administrativním textům a hospodářství nejstaršího egyptského státu Staré říše a staroegyptské vědě. Přednáší studentům egyptologie na Univerzitě Karlově a od roku 2006 se pravidelně účastní vykopávek v egyptském Abúsíru, kde roku 2012 odkryla hrobový komplex princezny Šeretnebtej.  

Do češtiny přeložila řadu publikací o starém Egyptě, působila také jako editorka Pražských egyptologických studií. Pravidelně se podílí na publikaci výsledků práce našich badatelů v Egyptě.

 

Výběr z prací Hany Vymazalové:

Matematika ve starověku : Egypt a Mezopotámie. Praha : Prometheus, 2003 (spolu s Jindřichem a Martinou Bečvářovými)

Staroegyptská matematika : Hieratické matematické texty. Praha: Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků, 2006

Abusir X.: The Pyramid Complex of Raneferef : The Papyrus Archive. Prague : Czech Institute of Egyptology, Faculty of Arts, Charles University in Prague, 2006 (s Paule Posener-Kriégerovou a Miroslavem Vernerem)

Počty v zemi faraonů : Matematika stavitelů pyramid. Praha: Dokořán, Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2008 (kniha pro děti)

Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie, péče o ženu a dítě. Praha : Academia, 2010 (s Eugenem Strouhalem a Břetislavem Vachalou)

Abusir XXII. The Tomb of Kaiemtjenenet (AS 38) and the surrounding structures (AS 57-60). Prague : Charles University in Prague - Faculty of Arts, 2011 (s Katarínou Arias Kytnarovou a dalšími)

Old Hieratic Palaeography I. The Builders‘ Inscriptions and Mason’s Marks from Saqqara and Abusir (Paleografie staré hieratiky I: Stavitelské nápisy a zednické značky ze Sakkáry a Abúsíru). Prague : Charles University, Faculty of Arts, 2011 (s Vassilem Dobrevem a Miroslavem Vernerem)

Moudrost svitků boha Thovta : Vědecké poznání za vlády faraonů. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2011 (s Filipem Coppensem)

 

Zdroje: web Českého egyptologického ústavu a databáze Národní knihovny ČR

Foto: archiv Hany Vymazalové

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP