13.04.2023
BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Vystudoval biologii se zaměřením na zoologii bezobratlých živočichů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Po studiích krátce pracoval na Agentuře ochrany přírody a krajiny, kde se věnoval práci na edici Chráněná území ČR. Dále v tomto období mapoval biotopy ve středních Čechách v rámci Natura 2000, při kterém uplatnil svoje botanické znalosti. V současnosti pracuje na oddělení entomologie ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Zde se zabývá významem bezobratlých živočichů v zemědělství a v ochraně přírody. Jeho vědecká práce je zaměřena na ekologii, etologii a taxonomii pavouků.
V letech 2009–2010 získal PostDoc pozici na University of Akron v americkém Ohiu, kde se zabýval snovacími žlázami pavouků a v letech 2012–2013 na Universität Bern ve Švýcarsku, kde se zabýval taxonomií pavoučí čeledi Dysderidae. Několikrát krátkodobě pobýval na univerzitách v zahraničí, např. v Izraeli, Německu a na ostrově Tenerife. Je místopředsedou České arachnologické společnosti, členem American Arachnological Society a redakční rady časopisu Zootaxa.
Publikoval téměř 50 vědeckých prací v prestižních časopisech. Věnuje se popularizaci v odborných časopisech, televizi a rozhlase. V roce 2011 získal za studii vlivu pesticidů na vybrané aspekty biologie pavouků cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky. Mediální ohlas měl jeho popis dvou nových druhů pavouka, stepníka moravského a šestiočky moravské, z území České republiky, a ve světě objev traumatické inseminace u pavoukovců. Pravidelně přednáší na univerzitách ČR a zároveň je školitelem studentů.
Zdroj: Živa
http://ziva.avcr.cz/mgr-milan-rezac-ph-d.html
Foto z archivu Milana Řezáče.
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |