19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Ročník 1981. Archeologii studoval na Západočeské univerzitě v Plzni, kde se na Katedře archeologie Filozofické fakulty dodnes věnuje její výuce a působí jako akademický pracovník. Kromě toho vyučoval archeologii v Bratislavě a absolvoval zahraniční stáže v Německu a Polsku.
Zabývá se především zemědělskými společnostmi doby kamenné, archeologií pohřbívání, traseologií, prostorovou a krajinnou archeologií a obecně využitím digitálních a přírodovědných metod v archeologii. Na tato témata publikoval desítky odborných studií.
Od roku 2015 se v rámci projektů Časně eneolitická příkopová ohrazení: interpretace jejich účelu a společenského významu a Eneolitické dlouhé mohyly v Čechách a rekonstrukce rituální krajiny pod Řípem věnuje výzkumu sociálních a rituálních monumentů eneolitu a jejich krajinnému kontextu.
Pravidelně přednáší na odborných archeologických kongresech po celém světě, ale věnuje se i přednáškové činnosti pro veřejnost a žáky základních a středních škol. Byl členem vědeckého i organizačního výboru Světového archeologického kongresu v Praze a v současné době zastává pozici proděkana pro vnější vztahy na Fakultě filozofické ZČU v Plzni.
Foto: archiv P. Krištufa
© 2012 UJEP |