Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Libor Kunte, Ph.D.

Botanik, pedagog a cestovatel

 

Narozen 1968. Vystudoval Střední zemědělskou technickou školu Děčín–Libverda, obor Zahradník. Vysokoškolské studium absolvoval na mezioborovém studiu pořádaném tehdejší Vysokou školou zemědělskou a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze – Rostlinné biotechnologie. V roce 2003 ukončil doktorské studium na téma Xerofytní společenstva aridních oblastí Mexika a jejich využití v evropských podmínkách. Působil jako středoškolský učitel nebo jako redaktor geografického magazínu Koktejl. Od srpna 1999 až doposud je ředitelem Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse Děčín–Libverda.

Od mládí se intenzivně zajímá o botaniku. Největší pozornost věnuje studiu suchomilných rostlin, především kaktusů a sukulentů. Zabývá se také okrasnými a užitkovými rostlinami tropů a subtropů využitelnými v zahradnických kulturách. Za rostlinami cestuje do míst jejich přirozeného výskytu. Mnohokrát navštívil Mexiko, několikrát jihozápad USA, Madagaskar, Namibii, Bolívii, Kubu, Chile, Ekvádor, Kanárské ostrovy, Maltu, Madeiru a další země.

 

Je aktivně píšícím autorem, který vydal sám nebo jako spoluautor několik knižních titulů: Nová kniha o kaktusech (2000 – s Pavlem Pavlíčkem), Encyklopedie kaktusů (2002, dotisk 2003), Sukulenty: Encyklopedie (2005 – se Zdeňkem Ježkem), Okrasné rostliny tropů a subtropů (2009 – s Václavem Zeleným), Encyklopedie kaktusů a jiných sukulentů (2011, 2. vydání 2019 – s Janem Gratiasem a Petrem Pavelkou), Kaktusy: Otrněná krása (2019) a další. Publikoval také nespočet odborných článků především v časopise Kaktusy, ale také v časopisech Živa, Svět exotických rostlin, Zahradnictví a Zahrádkář.

 

Foto: archiv L. Kunteho

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP