Ústí nad Labem

13. dubna

 

 
Aktuality

13.04.2023

BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?

Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc.Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.


23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Pavel Krásenský

Entomolog a fotograf

Je kurátorem entomologické sbírky Oblastního muzea v Mostě.

Narodil se v Chomutově v roce 1972. Od mládí se věnoval přírodě, zejména bezobratlým živočichům, za kterými podnikal výpravy nejen v okolí svého bydliště, ale později i za hranice okresu a nakonec i do zahraničí. Jako entomolog navštívil Slovensko, Balkán, Alpy, Řecko, Itálii, Makedonii a nakonec i tropickou Francouzskou Guyanu; podíval se i do Austrálie. Cesty ho zavedly také na Kanárské ostrovy, Madeiru, do Indie, Malajsie nebo na Sumatru.

Již od počátku své výpravy fotograficky dokumentoval, později začal fotografovat i hmyz. Časem začal pronikat do světa těch nejdrobnějších tvorů. Fotografuje především brouky, blanokřídlé a pavoukovce; snaží se přitom zachytit situace a tvory, kteří se v přírodě vyskytují jen zřídka. Od roku 1993 je členem České společnosti entomologické. Věnuje se studiu početné čeledi drabčíkovitých (Staphylinidae). Publikoval řadu faunistických prací, entomologických výzkumů i vědeckopopulárních článků, mj. v časopisech Živa, Akvárium terárium, Naše příroda, Příroda a dalších. Od mládí se věnuje také ilustraci. S jeho kresbami se můžete setkat v knihách, ale i domácích a zahraničních časopisech, kde také hojně publikuje své fotografie – např. Příroda, Živa, Vesmír, Ochrana přírody, Květy, Foto Video, DigiFoto, 21. století, Gardens West, Tajemnice Polskiej Przyrody a jiných. Fotografie Pavla Krásenského můžete vidět i na informačních tabulích řady chráněných území.

Již řadu let lektoruje kurzy makrofotografie pro servery FotoAparát.cz a Fotoinstitut.cz. Můžete ho potkat na přednáškách, setkáních fotografů a na společných fotografických akcích po celé republice. Své fotografie vystavoval v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Karlových Varech, Českém Krumlově, Klášterci nad Ohří a v Jihlavě.

Zdroj: www.macrophotography.cz

 

Foto: archiv Pavla Krásenského

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP