Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Pavel Krásenský

Entomolog a fotograf

Je kurátorem entomologické sbírky Oblastního muzea v Mostě.

Narodil se v Chomutově v roce 1972. Od mládí se věnoval přírodě, zejména bezobratlým živočichům, za kterými podnikal výpravy nejen v okolí svého bydliště, ale později i za hranice okresu a nakonec i do zahraničí. Jako entomolog navštívil Slovensko, Balkán, Alpy, Řecko, Itálii, Makedonii a nakonec i tropickou Francouzskou Guyanu; podíval se i do Austrálie. Cesty ho zavedly také na Kanárské ostrovy, Madeiru, do Indie, Malajsie nebo na Sumatru.

Již od počátku své výpravy fotograficky dokumentoval, později začal fotografovat i hmyz. Časem začal pronikat do světa těch nejdrobnějších tvorů. Fotografuje především brouky, blanokřídlé a pavoukovce; snaží se přitom zachytit situace a tvory, kteří se v přírodě vyskytují jen zřídka. Od roku 1993 je členem České společnosti entomologické. Věnuje se studiu početné čeledi drabčíkovitých (Staphylinidae). Publikoval řadu faunistických prací, entomologických výzkumů i vědeckopopulárních článků, mj. v časopisech Živa, Akvárium terárium, Naše příroda, Příroda a dalších. Od mládí se věnuje také ilustraci. S jeho kresbami se můžete setkat v knihách, ale i domácích a zahraničních časopisech, kde také hojně publikuje své fotografie – např. Příroda, Živa, Vesmír, Ochrana přírody, Květy, Foto Video, DigiFoto, 21. století, Gardens West, Tajemnice Polskiej Przyrody a jiných. Fotografie Pavla Krásenského můžete vidět i na informačních tabulích řady chráněných území.

Již řadu let lektoruje kurzy makrofotografie pro servery FotoAparát.cz a Fotoinstitut.cz. Můžete ho potkat na přednáškách, setkáních fotografů a na společných fotografických akcích po celé republice. Své fotografie vystavoval v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Karlových Varech, Českém Krumlově, Klášterci nad Ohří a v Jihlavě.

Zdroj: www.macrophotography.cz

 

Foto: archiv Pavla Krásenského

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP