Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Pavel Krásenský

Entomolog a fotograf

Je kurátorem entomologické sbírky Oblastního muzea v Mostě.

Narodil se v Chomutově v roce 1972. Od mládí se věnoval přírodě, zejména bezobratlým živočichům, za kterými podnikal výpravy nejen v okolí svého bydliště, ale později i za hranice okresu a nakonec i do zahraničí. Jako entomolog navštívil Slovensko, Balkán, Alpy, Řecko, Itálii, Makedonii a nakonec i tropickou Francouzskou Guyanu; podíval se i do Austrálie. Cesty ho zavedly také na Kanárské ostrovy, Madeiru, do Indie, Malajsie nebo na Sumatru.

Již od počátku své výpravy fotograficky dokumentoval, později začal fotografovat i hmyz. Časem začal pronikat do světa těch nejdrobnějších tvorů. Fotografuje především brouky, blanokřídlé a pavoukovce; snaží se přitom zachytit situace a tvory, kteří se v přírodě vyskytují jen zřídka. Od roku 1993 je členem České společnosti entomologické. Věnuje se studiu početné čeledi drabčíkovitých (Staphylinidae). Publikoval řadu faunistických prací, entomologických výzkumů i vědeckopopulárních článků, mj. v časopisech Živa, Akvárium terárium, Naše příroda, Příroda a dalších. Od mládí se věnuje také ilustraci. S jeho kresbami se můžete setkat v knihách, ale i domácích a zahraničních časopisech, kde také hojně publikuje své fotografie – např. Příroda, Živa, Vesmír, Ochrana přírody, Květy, Foto Video, DigiFoto, 21. století, Gardens West, Tajemnice Polskiej Przyrody a jiných. Fotografie Pavla Krásenského můžete vidět i na informačních tabulích řady chráněných území.

Již řadu let lektoruje kurzy makrofotografie pro servery FotoAparát.cz a Fotoinstitut.cz. Můžete ho potkat na přednáškách, setkáních fotografů a na společných fotografických akcích po celé republice. Své fotografie vystavoval v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Karlových Varech, Českém Krumlově, Klášterci nad Ohří a v Jihlavě.

Zdroj: www.macrophotography.cz

 

Foto: archiv Pavla Krásenského

  © 2012 UJEP