Teplice

21. března

 

 
Aktuality

21.03.2024

Lesk a bída moderní vědy

Biochemik prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se vám ve čtvrtek 21. března na hvězdárně v Teplicích pokusí na několika příbězích z poslední doby představit vítěznou vědu, která získává Nobelovy ceny a miliardové zisky – a vedle ní vědu neviditelnou, jejíž aktéry nikdo nezná, umírají v domovech důchodců a v Nobelově výboru o nich nikdy neuslyší; přesto dělají stejně významnou práci.
NUTNÁ REZERVACE NA ADRESE hap@hapteplice.cz !!!


14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Pavel Krásenský

Entomolog a fotograf

Je kurátorem entomologické sbírky Oblastního muzea v Mostě.

Narodil se v Chomutově v roce 1972. Od mládí se věnoval přírodě, zejména bezobratlým živočichům, za kterými podnikal výpravy nejen v okolí svého bydliště, ale později i za hranice okresu a nakonec i do zahraničí. Jako entomolog navštívil Slovensko, Balkán, Alpy, Řecko, Itálii, Makedonii a nakonec i tropickou Francouzskou Guyanu; podíval se i do Austrálie. Cesty ho zavedly také na Kanárské ostrovy, Madeiru, do Indie, Malajsie nebo na Sumatru.

Již od počátku své výpravy fotograficky dokumentoval, později začal fotografovat i hmyz. Časem začal pronikat do světa těch nejdrobnějších tvorů. Fotografuje především brouky, blanokřídlé a pavoukovce; snaží se přitom zachytit situace a tvory, kteří se v přírodě vyskytují jen zřídka. Od roku 1993 je členem České společnosti entomologické. Věnuje se studiu početné čeledi drabčíkovitých (Staphylinidae). Publikoval řadu faunistických prací, entomologických výzkumů i vědeckopopulárních článků, mj. v časopisech Živa, Akvárium terárium, Naše příroda, Příroda a dalších. Od mládí se věnuje také ilustraci. S jeho kresbami se můžete setkat v knihách, ale i domácích a zahraničních časopisech, kde také hojně publikuje své fotografie – např. Příroda, Živa, Vesmír, Ochrana přírody, Květy, Foto Video, DigiFoto, 21. století, Gardens West, Tajemnice Polskiej Przyrody a jiných. Fotografie Pavla Krásenského můžete vidět i na informačních tabulích řady chráněných území.

Již řadu let lektoruje kurzy makrofotografie pro servery FotoAparát.cz a Fotoinstitut.cz. Můžete ho potkat na přednáškách, setkáních fotografů a na společných fotografických akcích po celé republice. Své fotografie vystavoval v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Karlových Varech, Českém Krumlově, Klášterci nad Ohří a v Jihlavě.

Zdroj: www.macrophotography.cz

 

Foto: archiv Pavla Krásenského

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP