13.04.2023
BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Působí na katedře zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze. Zajímá se o raky a další sladkovodní korýše, na kontě má několik popisů nových druhů raků. Věnuje se i popularizaci vědy. Napsal čtyři chovatelské příručky (Chováme sladkovodní raky – 2008, Krevety sladkovodní – 2010, Krabi a poustevníčci – 2012, Sladkovodní raci – 2013), příručku Chov raků v akváriích: uplatněná certifikovaná metodika (2012) a podílel se na publikaci České názvy živočichů. VIII. Desetinožci (Decapoda), infrařád rakotvární (Astacidea) (2017). Je také autorem či spoluautorem více než 40 vědeckých a odborných článků. Spolupracuje s pěti indonéskými univerzitami a v roce 2017 vedl první českou expedici zaměřenou na raky na Novou Guineu.
Foto © Jiří Patoka, Česká zemědělská univerzita Praha