Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 

Mgr. Veronika Štědrá, Ph.D.

Geoložka

Vedle své práce v České geologické službě, zaměřené na horniny krystalinika, se věnuje zlatu a minerálům i jako svému koníčku.

Do povědomí geologické obce se v roce 1991 zapsala jako první česká mistryně světa v rýžování zlata, a tento úspěch se jí podařilo zopakovat ještě dvakrát. Byla spoluorganizátorkou dvou mistrovství světa v českých zemích a jako (dnes již bývalá) viceprezidentka Světové asociace zlatokopů se zúčastnila soutěží konaných na známých světových lokalitách, jako je Dawson City v Kanadě, Sutterův mlýn v Kalifornii, Maryborough v Austrálii nebo Pilgrim´s Rest v Jihoafrické republice.

Před první ze dvou světových soutěží zlatokopů v České republice založila v Novém Kníně muzejní expozici věnovanou historii těžby zlata na Novoknínsku, a později připravila krátký motivační dokument Cesta za zlatem, převzatý Českou televizí.

 

Foto: archiv Veroniky Štědré

  © 2012 UJEP