Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 

Mgr. Veronika Štědrá, Ph.D.

Geoložka

Vedle své práce v České geologické službě, zaměřené na horniny krystalinika, se věnuje zlatu a minerálům i jako svému koníčku.

Do povědomí geologické obce se v roce 1991 zapsala jako první česká mistryně světa v rýžování zlata, a tento úspěch se jí podařilo zopakovat ještě dvakrát. Byla spoluorganizátorkou dvou mistrovství světa v českých zemích a jako (dnes již bývalá) viceprezidentka Světové asociace zlatokopů se zúčastnila soutěží konaných na známých světových lokalitách, jako je Dawson City v Kanadě, Sutterův mlýn v Kalifornii, Maryborough v Austrálii nebo Pilgrim´s Rest v Jihoafrické republice.

Před první ze dvou světových soutěží zlatokopů v České republice založila v Novém Kníně muzejní expozici věnovanou historii těžby zlata na Novoknínsku, a později připravila krátký motivační dokument Cesta za zlatem, převzatý Českou televizí.

 

Foto: archiv Veroniky Štědré

  © 2012 UJEP