Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Petr Mixa

Geolog

V roce 1984 absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor ložisková geologie, a hned po studiích nastoupil do Ústředního ústavu geologického, dnešní České geologické služby. V letech 1984 – 2004 se věnoval ložiskové prospekci rud zlata, mědi, olova a zinku v Jeseníkách a základnímu geologickému mapování. V roce 2004 byl jmenován náměstkem pro geologii České geologické služby a tuto funkci zastává dosud. Během své praxe pracoval jako ložiskový geolog v Kostarice, Mongolsku, Íránu, Sýrii, Chile a dalších zemích a deset let vedl výzkumné geologické projekty v Antarktidě. Je autorem více než 150 odborných map, zpráv a publikací.

 

Foto: archiv Petra Mixy

  © 2012 UJEP