Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Jiří Orava, Ph.D.

Chemik, výzkumník v oblasti materiálových věd 

V roce 2009 absolvoval doktorské studium v oblasti materiálové vědy na Univerzitě Pardubice a poté působil v zahraničí – na University of Cambridge ve Velké Británii, japonské Tohoku University a také v Leibniz Institute for Solid State and Materials Research Dresden v Německu. Od února 2021 pak působí na Fakultě životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Zabývá se vývojem nových materiálů a mezi jeho vědeckou činnost patří studium amorfních polovodičů, nových typů počítačových pamětí nahrazujících křemík, vztah mezi atomární strukturou amorfních látek a jejich makroskopickými vlastnostmi, skla pro optiku a fotoniku. Je autorem nebo spoluautorem více jak 70 vědeckých publikací v mezinárodních vědeckých časopisech.

 

Foto: Archiv IFW Dresden

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP