Tisá

5. října

 

 
Aktuality

05.10.2023

Spolupráce velmocí? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku

Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejen miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru. Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici a nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky chystané mezinárodní projekty? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví ve čtvrtek 5. října v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.


26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Jiří Orava, Ph.D.

Chemik, výzkumník v oblasti materiálových věd 

V roce 2009 absolvoval doktorské studium v oblasti materiálové vědy na Univerzitě Pardubice a poté působil v zahraničí – na University of Cambridge ve Velké Británii, japonské Tohoku University a také v Leibniz Institute for Solid State and Materials Research Dresden v Německu. Od února 2021 pak působí na Fakultě životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Zabývá se vývojem nových materiálů a mezi jeho vědeckou činnost patří studium amorfních polovodičů, nových typů počítačových pamětí nahrazujících křemík, vztah mezi atomární strukturou amorfních látek a jejich makroskopickými vlastnostmi, skla pro optiku a fotoniku. Je autorem nebo spoluautorem více jak 70 vědeckých publikací v mezinárodních vědeckých časopisech.

 

Foto: Archiv IFW Dresden

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP