23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
16.03.2023
Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu
Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?
Narozena v roce 1991 v Praze. Pracuje v Laboratoři evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde také vyučuje část předmětu Základy astrobiologie. Na popularizaci vědy spolupracuje s Katedrou geofyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK, přednáší a píše články pro magazíny jako Vesmír či Astropis. Vede tým ‚Science Fiction as A Tool of Astrobiology Outreach & Education‘ v rámci Evropského astrobiologického institutu (EAI). Pro ten na sestavila knihu Strangest of All, volně dostupnou popularizační a vzdělávací antologii science fiction povídek s astrobiologickými motivy a popularizačních článků navazujících na každou povídku.
Kromě toho je autorkou, editorkou a překladatelkou science fiction, fantasy a detektivek. Publikovala sedm románů – Zločin na Poseidon City (2009), Tichá planeta, Nikdy nevěř ničemu (oba 2011), Bez naděje (2014), tři příběhy z cyklu Blíženci (Prstenec prozření, Elysium, Hvězdoměnci – 2015) a několik desítek povídek v osmi světových jazycích. Jako editorka také sestavila tři antologie – Terra nullius (2015), Dreams From Beyond (2017) a již zmíněnou Strangest of All (2020). V roce 2018 vydala povídkovou sbírku Světy za obzorem.
Je pětinásobná držitelka ceny Aeronautilus za nejlepší českou fantastickou povídku (2014, 2015 a 2018) a knihu (2015 a 2018). V roce 2013 získala cenu Evropské společnosti science fiction a fantasy Encouragement Award. Je členkou Europlanet Society a X-PRIZE Sci-fi Advisory Council. Více informací najdete na jejích osobních stránkách, Twitteru nebo Facebooku.
Foto: archiv Julie Novákové
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |