19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Narozena v roce 1991 v Praze. Pracuje v Laboratoři evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde také vyučuje část předmětu Základy astrobiologie. Na popularizaci vědy spolupracuje s Katedrou geofyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK, přednáší a píše články pro magazíny jako Vesmír či Astropis. Vede tým ‚Science Fiction as A Tool of Astrobiology Outreach & Education‘ v rámci Evropského astrobiologického institutu (EAI). Pro ten na sestavila knihu Strangest of All, volně dostupnou popularizační a vzdělávací antologii science fiction povídek s astrobiologickými motivy a popularizačních článků navazujících na každou povídku.
Kromě toho je autorkou, editorkou a překladatelkou science fiction, fantasy a detektivek. Publikovala sedm románů – Zločin na Poseidon City (2009), Tichá planeta, Nikdy nevěř ničemu (oba 2011), Bez naděje (2014), tři příběhy z cyklu Blíženci (Prstenec prozření, Elysium, Hvězdoměnci – 2015) a několik desítek povídek v osmi světových jazycích. Jako editorka také sestavila tři antologie – Terra nullius (2015), Dreams From Beyond (2017) a již zmíněnou Strangest of All (2020). V roce 2018 vydala povídkovou sbírku Světy za obzorem.
Je pětinásobná držitelka ceny Aeronautilus za nejlepší českou fantastickou povídku (2014, 2015 a 2018) a knihu (2015 a 2018). V roce 2013 získala cenu Evropské společnosti science fiction a fantasy Encouragement Award. Je členkou Europlanet Society a X-PRIZE Sci-fi Advisory Council. Více informací najdete na jejích osobních stránkách, Twitteru nebo Facebooku.
Foto: archiv Julie Novákové