26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Narozen 1975 v Praze. Vystudoval obor Astronomie a astrofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1996 se stal odborným pracovníkem Štefánikovy hvězdárny, kde od roku 2004 působil jako její vedoucí. Od roku 2018 je ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Mezi jeho odborné zájmy patří především malá tělesa sluneční soustavy, zejména studium rodin planetek a studium rozpadů malých těles. Je autorem a spoluautorem několika publikací v impaktovaných časopisech a konferenčních příspěvků. Astrofyziku přednáší na Fakultě elektrotechniky ČVUT.
Zabývá se rovněž popularizací astronomie, fyziky a příbuzných věd, proslovil mnoho desítek popularizačních přednášek a je autorem nebo spoluautorem řady vzdělávacích pořadů a několika populárně-vědeckých knih. Je členem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics, České fyzikální společnosti a Americké astronomické společnosti. Z cizích jazyků (angličtina, francouzština) překládá též populárně naučnou literaturu. Mezi jeho koníčky patří hra na housle, je držitelem licence na odpalování ohňostrojů..
Foto: archiv Jakuba Rozehnala
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |