Ústí nad Labem

13. dubna

 

 
Aktuality

13.04.2023

BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?

Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc.Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.


23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

RNDr. Zuzana Vařilová, Ph.D.

Geoložka

 

Narozena 1976 v Praze. Geologii studovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Deset let vedla Oddělení geologie – skalní četu na Správě NP České Švýcarsko a působila též v Geologickém ústavu AV ČR v Praze. V současnosti je geoložkou a kurátorkou geologických sbírek Muzea města Ústí nad Labem.

Specializuje se především na regionální geologii – zejména pak křídové sedimenty a typickou geomorfologii pískovcových oblastí, inženýrskou geologii (problematiku skalního řícení a sesuvů) i geologii životního prostředí.

Je autorkou řady odborných i popularizačních článků, geologickými kapitolami přispěla do 11 knižních publikací, sepsala desítky odborných závěrečných zpráv a podílela se na tvorbě Plánu péče o Národní park České Švýcarsko a vybraná maloplošná území. Byla autorkou, spoluautorkou či kurátorkou 10 výstav a expozic. Jako hlavní autorka a kurátorka výstavy Písky známé i neznámé (zahrnující rovněž téma pískovcové krajiny Českosaského Švýcarska) převzala v roce 2020 cenu Gloria Musaealis za nejlepší výstavu roku.

V roce 2020 se také jako spoluautorka podílela na publikaci Geologie Českosaského Švýcarska.

 

Foto: Jiří Preclík, Muzeum města Ústí nad Labem


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP