Ústí nad Labem

14. března

 

 
Aktuality

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.


22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

RNDr. Zuzana Vařilová, Ph.D.

Geoložka

 

Narozena 1976 v Praze. Geologii studovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Deset let vedla Oddělení geologie – skalní četu na Správě NP České Švýcarsko a působila též v Geologickém ústavu AV ČR v Praze. V současnosti je geoložkou a kurátorkou geologických sbírek Muzea města Ústí nad Labem.

Specializuje se především na regionální geologii – zejména pak křídové sedimenty a typickou geomorfologii pískovcových oblastí, inženýrskou geologii (problematiku skalního řícení a sesuvů) i geologii životního prostředí.

Je autorkou řady odborných i popularizačních článků, geologickými kapitolami přispěla do 11 knižních publikací, sepsala desítky odborných závěrečných zpráv a podílela se na tvorbě Plánu péče o Národní park České Švýcarsko a vybraná maloplošná území. Byla autorkou, spoluautorkou či kurátorkou 10 výstav a expozic. Jako hlavní autorka a kurátorka výstavy Písky známé i neznámé (zahrnující rovněž téma pískovcové krajiny Českosaského Švýcarska) převzala v roce 2020 cenu Gloria Musaealis za nejlepší výstavu roku.

V roce 2020 se také jako spoluautorka podílela na publikaci Geologie Českosaského Švýcarska.

 

Foto: Jiří Preclík, Muzeum města Ústí nad Labem


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP