Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Šárka Mazánková

Botanička, dendroložka


Rodačka z Trutnova, žije v Hejnicích v Jizerských horách. Od dětství se zajímala o přírodu, hlavně o rostliny; proto si zvolila studium na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Od roku 1996 pracuje v ochraně přírody a posledních 17 let na Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR v Liberci. Profesně se zabývá hodnocením projektů zaměřených na ochranu přírody, dále ochranou jizerských rašelinišť a botanickými průzkumy. V rámci své odborné činnosti se věnuje také problematice starých stromů. Publikuje populárně naučné články, přednáší pro veřejnost, ve volném čase se zajímá o léčivé rostliny nebo fotografuje přírodu a krajinu.

 

Foto: archiv Š. Mazánkové

  © 2012 UJEP