05.10.2023
Spolupráce velmocí? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku
Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejen miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru. Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici a nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky chystané mezinárodní projekty? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví ve čtvrtek 5. října v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.
26.09.2023
Narodil se v roce 1947. V Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky se věnoval nejprve astrofyzice dvojhvězd a později se jeho zájmem stala problematika gravitačního pole pevných těles sluneční soustavy (planet). Vyučuje astronomii na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci. Od roku 1990 se stará o chod pražského Staroměstského orloje a věnuje se rekonstrukcím slunečních hodin (Břevnovský klášter v Praze, budova Parlamentu na pražské Malé Straně). Zabýval se také sextanty z období Tychona Brahe.
S taji astronomie seznamuje širokou veřejnost v médiích, spolupracuje s rozhlasem i televizí. Z jeho filmů uveďme alespoň Karlův most – paprsek staletími (1993, režie Evžen Plítek), který je ve zlatém fondu České televize. Planetka 29477, objevená z hvězdárny na jihočeské Kleti, nese jméno Zdíkšíma. V současné době je Zdislav Šíma členem Mezinárodní astronomické unie (IAU) (komise Nebeská mechanika a Dvojhvězdy), Mezinárodní geofyzikální a geodetické unie (IAG/IUGG) (Komise pro planetární geodésii a Zvláštní komise SC3 – Základní konstanty), Italské a také České astronomické společnosti.
Foto: archiv Zdislava Šímy