13.04.2023
BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Narodil se v roce 1947. V Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky se věnoval nejprve astrofyzice dvojhvězd a později se jeho zájmem stala problematika gravitačního pole pevných těles sluneční soustavy (planet). Vyučuje astronomii na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci. Od roku 1990 se stará o chod pražského Staroměstského orloje a věnuje se rekonstrukcím slunečních hodin (Břevnovský klášter v Praze, budova Parlamentu na pražské Malé Straně). Zabýval se také sextanty z období Tychona Brahe.
S taji astronomie seznamuje širokou veřejnost v médiích, spolupracuje s rozhlasem i televizí. Z jeho filmů uveďme alespoň Karlův most – paprsek staletími (1993, režie Evžen Plítek), který je ve zlatém fondu České televize. Planetka 29477, objevená z hvězdárny na jihočeské Kleti, nese jméno Zdíkšíma. V současné době je Zdislav Šíma členem Mezinárodní astronomické unie (IAU) (komise Nebeská mechanika a Dvojhvězdy), Mezinárodní geofyzikální a geodetické unie (IAG/IUGG) (Komise pro planetární geodésii a Zvláštní komise SC3 – Základní konstanty), Italské a také České astronomické společnosti.
Foto: archiv Zdislava Šímy
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |