Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Zdislav Šíma, CSc.

Astronom, historik astronomie

Narodil se v roce 1947. V Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky se věnoval nejprve astrofyzice dvojhvězd a později se jeho zájmem stala problematika gravitačního pole pevných těles sluneční soustavy (planet). Vyučuje astronomii na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci. Od roku 1990 se stará o chod pražského Staroměstského orloje a věnuje se rekonstrukcím slunečních hodin (Břevnovský klášter v Praze, budova Parlamentu na pražské Malé Straně). Zabýval se také sextanty z období Tychona Brahe.  

S taji astronomie seznamuje širokou veřejnost v médiích, spolupracuje s rozhlasem i televizí. Z jeho filmů uveďme alespoň Karlův most – paprsek staletími (1993, režie Evžen Plítek), který je ve zlatém fondu České televize. Planetka 29477, objevená z hvězdárny na jihočeské Kleti, nese jméno Zdíkšíma. V současné době je Zdislav Šíma členem Mezinárodní astronomické unie (IAU) (komise Nebeská mechanika a Dvojhvězdy), Mezinárodní geofyzikální a geodetické unie (IAG/IUGG) (Komise pro planetární geodésii a Zvláštní komise SC3 – Základní konstanty), Italské a také České astronomické společnosti.

 

Foto: archiv Zdislava Šímy

  © 2012 UJEP