Ústí nad Labem

14. března

 

 
Aktuality

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.


22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

prof. RNDr. Martin Košťák, Ph.D.

Paleontolog

Narozen v roce 1971 v Jičíně. Geologii se specializací na paleontologii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později získal i doktorát, docenturu a profesuru. Věnuje se paleontologickému a paleoekologickému výzkumu geologických období mesozoika a kenozoika a stratigrafii hranice jury a křídy; jeho hlavní specializací jsou zejména hlavonožci a další bezobratlí.

Podílel se a dosud podílí na řešení výzkumných projektů grantové agentury (GAČR), je autorem nebo spoluautorem více než 80 odborných článků, 9 knih, atlasů a monografií (mj. Dávný svět zkamenělin, Praha 2004 nebo Putování naším pravěkem, Praha 2011). Věnuje se popularizaci paleontologie.

Účastnil se řady zahraničních expedic, navštívil například polární Ural, Bajkal, Kamčatku, moře Laptěvů, Krym, ale také Andalusii, poušť Gobi, Saharu, nebo marocký Atlas.

Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednáší v předmětech: Paleoekologie, Historický vývoj globálního ekosystému, Paleontologie, Systematická paleontologie, Historická a stratigrafická geologie atd. Vede terénní cvičení z paleontologie a geobiologie na území České republiky i v zahraničí.

Je členem v redakčních radách (např. časopis Živa), odborných komisích aj.

 

Foto: Martin Košťák. Autoportrét s oslem. Asfla, Maroko

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP