17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

12.09. 2012

Kolapsy v lounské knihovně aneb Něco končí..

P9061955.JPGPříznaky kolapsu staroegyptské společnosti stavitelů pyramid, o kterých na prvním Café Nobel v Lounech velmi zaníceně hovořil Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze, mají v dnešní euroamerické společnosti tolik paralel, že to až zaráží. Stejně jako před rokem návštěvníci ústecké kavárny Bárka, měli nyní i návštěvníci Městské knihovny v Lounech možnost srovnávat a sami posoudit, jestli naši společnost nějaký kolaps čeká a nebo ne. Pokud ano, přežijeme ho? Bude spíš koncem, nebo začátkem? Přesně se to odhadnout nedá a hádat nechtěl ani pan profesor Bárta, jehož povídání si přišlo poslechnout zhruba sedm desítek návštěvníků, kteří zcela zaplnili konferenční sál lounské knihovny.

Jak je z historie známo, staří Egypťané kolaps své společnosti přežili, byť za značných obětí. Něco podobného možná čeká i nás. Pokud ale dokážeme pojmenovat skutečné problémy a začneme je řešit, možná nás to přece jen nebude tolik bolet. Oproti starým Egypťanům jsme ve výhodě - svou situaci si uvědomujeme a víme alespoň zhruba, jak bychom měli postupovat, abychom se (obrazně řečeno) s krizí nepotopili až na samotné dno. Bohužel, hovořit o mnohých z problémů dneška a jejich účinném řešení nevyhnutelně znamená balancování na hraně politické korektnosti.

Balancovalo se i v Lounech, a to tak, že se staří Egypťané z diskuse chvílemi takřka vytratili. Zato jsme měli možnost slyšet, jak to vypadá v Egyptě teď a co všechno přineslo na Blízký východ tzv. Arabské jaro. O tom, co naše egyptology čeká v nadcházející sezóně přímo na výzkumech v Egyptě jsme se bohužel nic bližšího nedozvěděli. Máme se prý nechat překvapit...
Soudě podle reakcí větší části návštěvníků, skončilo první Café Nobel v Lounech vcelku úspěšně. Lidé přišli, zůstali až do konce a snad přijdou i za měsíc. Tak rychle docela jistě žádný kolaps nenastane a my se v Městské knihovně v Lounech znovu sejdeme. Tentokrát s astronomií.

Frederik Velinský