Příchovice

25. srpna

Jak funguje mozek

Co všechno lidský mozek umí a jak to dělá? A co když se některá jeho část poškodí? MUDr. Karel Kieslich z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v rámci Café Nobel Bez kofeinu dětem prozradí, jak mozek řídí náš pohyb a jak nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Seznámí je s opicí, která myšlenkami ovládá stroje. S lidmi, kteří jsou slepí, a přesto umí říct, co vidí. Nebo s dětmi, které se narodily téměř bez mozku, a přesto tancují podle hudby. V úterý 12. září v ústeckém Fokus kafe.

25.08.2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

12.09. 2012

Kolapsy v lounské knihovně aneb Něco končí..

P9061955.JPGPříznaky kolapsu staroegyptské společnosti stavitelů pyramid, o kterých na prvním Café Nobel v Lounech velmi zaníceně hovořil Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze, mají v dnešní euroamerické společnosti tolik paralel, že to až zaráží. Stejně jako před rokem návštěvníci ústecké kavárny Bárka, měli nyní i návštěvníci Městské knihovny v Lounech možnost srovnávat a sami posoudit, jestli naši společnost nějaký kolaps čeká a nebo ne. Pokud ano, přežijeme ho? Bude spíš koncem, nebo začátkem? Přesně se to odhadnout nedá a hádat nechtěl ani pan profesor Bárta, jehož povídání si přišlo poslechnout zhruba sedm desítek návštěvníků, kteří zcela zaplnili konferenční sál lounské knihovny.

Jak je z historie známo, staří Egypťané kolaps své společnosti přežili, byť za značných obětí. Něco podobného možná čeká i nás. Pokud ale dokážeme pojmenovat skutečné problémy a začneme je řešit, možná nás to přece jen nebude tolik bolet. Oproti starým Egypťanům jsme ve výhodě - svou situaci si uvědomujeme a víme alespoň zhruba, jak bychom měli postupovat, abychom se (obrazně řečeno) s krizí nepotopili až na samotné dno. Bohužel, hovořit o mnohých z problémů dneška a jejich účinném řešení nevyhnutelně znamená balancování na hraně politické korektnosti.

Balancovalo se i v Lounech, a to tak, že se staří Egypťané z diskuse chvílemi takřka vytratili. Zato jsme měli možnost slyšet, jak to vypadá v Egyptě teď a co všechno přineslo na Blízký východ tzv. Arabské jaro. O tom, co naše egyptology čeká v nadcházející sezóně přímo na výzkumech v Egyptě jsme se bohužel nic bližšího nedozvěděli. Máme se prý nechat překvapit...
Soudě podle reakcí větší části návštěvníků, skončilo první Café Nobel v Lounech vcelku úspěšně. Lidé přišli, zůstali až do konce a snad přijdou i za měsíc. Tak rychle docela jistě žádný kolaps nenastane a my se v Městské knihovně v Lounech znovu sejdeme. Tentokrát s astronomií.

Frederik Velinský