Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

12.09. 2012

Kolapsy v lounské knihovně aneb Něco končí..

P9061955.JPGPříznaky kolapsu staroegyptské společnosti stavitelů pyramid, o kterých na prvním Café Nobel v Lounech velmi zaníceně hovořil Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze, mají v dnešní euroamerické společnosti tolik paralel, že to až zaráží. Stejně jako před rokem návštěvníci ústecké kavárny Bárka, měli nyní i návštěvníci Městské knihovny v Lounech možnost srovnávat a sami posoudit, jestli naši společnost nějaký kolaps čeká a nebo ne. Pokud ano, přežijeme ho? Bude spíš koncem, nebo začátkem? Přesně se to odhadnout nedá a hádat nechtěl ani pan profesor Bárta, jehož povídání si přišlo poslechnout zhruba sedm desítek návštěvníků, kteří zcela zaplnili konferenční sál lounské knihovny.

Jak je z historie známo, staří Egypťané kolaps své společnosti přežili, byť za značných obětí. Něco podobného možná čeká i nás. Pokud ale dokážeme pojmenovat skutečné problémy a začneme je řešit, možná nás to přece jen nebude tolik bolet. Oproti starým Egypťanům jsme ve výhodě - svou situaci si uvědomujeme a víme alespoň zhruba, jak bychom měli postupovat, abychom se (obrazně řečeno) s krizí nepotopili až na samotné dno. Bohužel, hovořit o mnohých z problémů dneška a jejich účinném řešení nevyhnutelně znamená balancování na hraně politické korektnosti.

Balancovalo se i v Lounech, a to tak, že se staří Egypťané z diskuse chvílemi takřka vytratili. Zato jsme měli možnost slyšet, jak to vypadá v Egyptě teď a co všechno přineslo na Blízký východ tzv. Arabské jaro. O tom, co naše egyptology čeká v nadcházející sezóně přímo na výzkumech v Egyptě jsme se bohužel nic bližšího nedozvěděli. Máme se prý nechat překvapit...
Soudě podle reakcí větší části návštěvníků, skončilo první Café Nobel v Lounech vcelku úspěšně. Lidé přišli, zůstali až do konce a snad přijdou i za měsíc. Tak rychle docela jistě žádný kolaps nenastane a my se v Městské knihovně v Lounech znovu sejdeme. Tentokrát s astronomií.

Frederik Velinský