26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Vystudoval český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem a v rámci postgraduálního doktorského studia také dějiny lékařství na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. V současnosti je proděkanem pro vědu a výzkum na Filozofické fakultě UJEP, kde také přednáší. Zároveň je odborným asistentem Ústavu dějin lékařství 1. Lékařské fakulty UK. Jeho odbornou specializací jsou kromě dějin lékařství obecně i věda a vzdělanost středověku a počátku novověku.
David Tomíček je autorem vědecké monografie Víra, rozum a zkušenost v lidovém lékařství pozdně středověkých Čech, spoluaturem monografie o Janu Evangelistu Purkyněm, autorem několika kapitol v kolektivní monografii Lékaři na dvoře Karla IV. a Jana Lucemburského a řady dalších studií a článků.