23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
16.03.2023
Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu
Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?
V Geofyzikálním ústavu Akademie věd České republiky se zabývá vazbami zemětřesení na geologickou stavbu zemské kůry a souvislostmi zemětřesné a sopečné činnosti. Kromě základního výzkumu se věnuje popularizaci geovědních oborů. V roce 2017 byl jmenován ředitelem Geofyzikálního ústavu na pětileté funkční období.
Vizitka Aleše Špičáka na stránkách Geofyzikálního ústavu AV ČR
Aleš Špičák v Hyde parku Civilizace v České televizi (2014)
S Alešem Špičákem nejen o vulkánech (rozhovor pro časopis Respekt)
Foto: Aleš Špičák (vpravo) na návštěvě Yosemitského národního parku v Kalifornii. Doprovod mu dělá seismolog Dave Hill z U.S. Geological Survey. Zdroj: archiv A. Špičáka.
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |