Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Aleš Špičák, CSc.

Seismolog

 

V Geofyzikálním ústavu Akademie věd České republiky se zabývá vazbami zemětřesení na geologickou stavbu zemské kůry a souvislostmi zemětřesné a sopečné činnosti. Kromě základního výzkumu se věnuje popularizaci geovědních oborů. V roce 2017 byl jmenován ředitelem Geofyzikálního ústavu na pětileté funkční období.

Vizitka Aleše Špičáka na stránkách Geofyzikálního ústavu AV ČR

Aleš Špičák v Hyde parku Civilizace v České televizi (2014)

S Alešem Špičákem nejen o vulkánech (rozhovor pro časopis Respekt)

Foto: Aleš Špičák (vpravo) na návštěvě Yosemitského národního parku v Kalifornii. Doprovod mu dělá seismolog Dave Hill z U.S. Geological Survey. Zdroj: archiv A. Špičáka.

  © 2012 UJEP