Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Doc. Jiří Janák, Th.D.

Egyptolog

 

Narodil se v roce 1976. Vystudoval religionistiku a teologii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2000 je členem týmu Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde se specializuje na výzkum staroegyptského náboženství a interpretaci náboženských a magických textů. Podílí se na terénních archeologických výzkumech v Egyptě a v rámci stipendijních pobytů působil na univerzitách v Bonnu, Oxfordu a na Brownově univerzitě v Providence (Rhode Island, USA).

 

Kromě článků v odborných časopisech a sbornících je také autorem čtyř knih:

Staroegyptská Kniha mrtvých – kapitola 105. Brno: Nakladatelství Luboš Marek, 2003

Brána nebes: bohové a démoni starého Egypta. Praha: Libri, 2005

Staroegyptské náboženství I. Bohové na zemi a v nebesích. Praha: OIKOYMENH, 2009

Staroegyptské náboženství II. Život a úděl člověka. Praha: OIKOYMENH, 2012

 

Foto: archiv Jiřího Janáka

  © 2012 UJEP