Děčín

26. září

 

 
Aktuality

26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.


21.09.2023

Čas v nás i kolem nás

Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc.pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka

Filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku, pořadatel Arktického festivalu


Narozen 1958. Vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě a moderní filologii (dánština-angličtina) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1990 nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí, kde působí dodnes.

Byl mj. generálním ředitelem Českých center, ředitelem Českého centra ve Stockholmu a velvyslancem České republiky v Dánsku. Překládá severskou a angloamerickou literaturu, publikuje články a píše knihy. Od roku 2018 pořádá každoroční Arktický festival, propojující českou a arktickou kulturu a vědu. V zimě jezdí na běžkách (přešel mj. grónský ledovec a po stopách československých legionářů také zamrzlý Bajkal), v létě splouvá na mořském kajaku velké evropské řeky – dosud splul Labe, Dunaj, Odru, Rhônu, Rýn a Vislu.

Kontakt:

+420 776 750 488

zdenek_lycka@mzv.cz

www.arktickyfestival.cz

 

 

Foto: Přírodovědecká fakulta JU České Budějovice

 

 

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP