17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Spolu s archeoložkou Kristýnou Urbanovou se v rámci projektu Jak obléci pračlověka věnuje experimentální archeologii. Týmovou práci doplňuje o mnoho periferních dovedností, bez kterých by fungování projektu nebylo úplné: plánování, osobnostní řízení, lektorské dovednosti, kontrola kvality a hlavně řemesla všeho druhu. Rekonstrukcím života v pravěku se mnoho let věnoval jako zálibě, dnes je již profesionálním pračlověkem.
Je spoluautorem populárně-naučné publikace Oblékání pravěku (2016) a podílel se i na knize Po nitkách do minulosti. Stuhy tkané rokem (2017). Také tyto publikace vznikly v rámci činnosti projektu Jak obléci pračlověka.
Foto © Daniela Martinová
Zdroj: Jak obléci pračlověka
![]() |
© 2012 UJEP |