Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Ladislav Varadzin, Ph.D. 

Archeolog, egyptolog



Narozen 1977. Vystudoval archeologii a egyptologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, od roku 2022 je pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Od roku 2023 vede terénní výzkumy na Vyšehradě, kde se zabývá historií tohoto místa a jeho významem v českých dějinách.

V letech 2009–2017 vedl několik terénních výzkumů Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v egyptském Abúsíru, od roku 2011 vede terénní výzkumy téhož ústavu v súdánském pohoří Sabaloka a od roku 2020 vede také výzkumný archeologický a paleoekologický projekt v pohoří Šakadúd, opět v Súdánu.

V roce 2019 obdržel cenu Lumina quaeruntur udělenou předsedkyní Akademie věd České republiky prof. Evou Zažímalovou.

 

Foto z archivu L. Varadzina

  © 2012 UJEP