Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Mgr. Ladislav Varadzin, Ph.D. 

Archeolog, egyptologNarozen 1977. Vystudoval archeologii a egyptologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, od roku 2022 je pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Od roku 2023 vede terénní výzkumy na Vyšehradě, kde se zabývá historií tohoto místa a jeho významem v českých dějinách.

V letech 2009–2017 vedl několik terénních výzkumů Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v egyptském Abúsíru, od roku 2011 vede terénní výzkumy téhož ústavu v súdánském pohoří Sabaloka a od roku 2020 vede také výzkumný archeologický a paleoekologický projekt v pohoří Šakadúd, opět v Súdánu.

V roce 2019 obdržel cenu Lumina quaeruntur udělenou předsedkyní Akademie věd České republiky prof. Evou Zažímalovou.

 

Foto z archivu L. Varadzina

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP