26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Je vědeckým pracovníkem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se mj. věnuje profesionální fotografii mikrosvěta a vědy. Na svém kontě má několik krátkých přírodovědných dokumentů, z nichž hned ten první zvítězil v soutěži Nadačního fondu Neuron o nejlepší popularizační video. Díky tomu má v současné době vlastní popularizační pořad v televizi.
Kromě popularizace vědy a vlastního výzkumu na poli hydrobiologie se Petr velmi intenzivně věnuje leteckému filmu za pomoci rádiem řízených dronů. V této oblasti se mu poštěstilo dosáhnout světového rekordu v létání ve vysoké nadmořské výšce, kdy bezpečně odstartoval a přistál s dronem v nadmořské výšce 6334 m n. m., a to v rámci horolezecké expedice na druhou nejvyšší horu světa K2 v Pákistánu. Má za sebou více než 300 veřejných přednášek, včetně TEDx Prague, Science Café a několika desítek cestovatelských festivalů.
Pro Petra Jana Juračku je typický velmi spontánní, místy až živelný projev, který vás společně s jedinečnými fotkami a videi jistě vtáhne do děje.
Spoustu krásných fotografií, informace, články a příběhy Petra Jana Juračky najdete také na jeho webu nebo facebookovém profilu.
Foto: Petr Jan Juračka, dron a České Švýcarsko. Kredit: Pavel Kopp.