Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD.

Malakoložka

Od roku 2001 působí na Katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Její pedagogická činnost zahrnuje přednášky o bezobratlých, malakologii, naší i mořské fauně. Badatelsky se věnuje převážně dopadu lidské činnosti na společenství měkkýšů a také paleoekologií měkkýšů.

Lucie Juřičková je autorkou řady odborných článků a studií a také autorkou či spoluautorkou několika monografií, jako např. Měkkýší fauna velké Prahy a její vývoj pod vlivem urbanizace (1995) nebo Měkkýši Plzně (1998). V roce 2013 se spolu s Michalem Horsákem a Jaroslavem Pickou podílela na kolektivní monografii Měkkýši České a Slovenské republiky – Molluscs of the Czech and Slovak Republics, která vyšla ve Zlíně.

Podívejte se také na stránky Invertebrate Zoology Unit.

Foto: archiv Lucie Juřičkové

  © 2012 UJEP