23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
16.03.2023
Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu
Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?
Od roku 2001 působí na Katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Její pedagogická činnost zahrnuje přednášky o bezobratlých, malakologii, naší i mořské fauně. Badatelsky se věnuje převážně dopadu lidské činnosti na společenství měkkýšů a také paleoekologií měkkýšů.
Lucie Juřičková je autorkou řady odborných článků a studií a také autorkou či spoluautorkou několika monografií, jako např. Měkkýší fauna velké Prahy a její vývoj pod vlivem urbanizace (1995) nebo Měkkýši Plzně (1998). V roce 2013 se spolu s Michalem Horsákem a Jaroslavem Pickou podílela na kolektivní monografii Měkkýši České a Slovenské republiky – Molluscs of the Czech and Slovak Republics, která vyšla ve Zlíně.
Podívejte se také na stránky Invertebrate Zoology Unit.
Foto: archiv Lucie Juřičkové
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |