Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

RNDr. Jiří Svoboda, PhD

Astronom


Je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Jako absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy získal prestižní ESA Fellowship v Evropské kosmické agentuře.

Ve svém výzkumu se zabývá rentgenovou astronomií a studiem černých děr v centrech aktivních galaxií a zajišťuje odbornou spolupráci na mezinárodních kosmických misích určených k vědeckému výzkumu vesmíru. Je vedoucím české účasti ve dvou plánovaných velkých misích Evropské kosmické agentury, rentgenové observatoře ATHENA a gravitační laboratoře LISA.

Je koordinátorem výzkumného programu Strategie Akademie věd Vesmír pro lidstvo a vede juniorský vědecký tým zkoumající černé díry napříč hmotností. Spolupracuje s univerzitami na výchově studentů a věnuje se také popularizaci astronomie. Je držitelem ceny Bernarda Bolzana, Fričovy a Wichterleho prémie.

 

 

 

Foto: archiv J. Svobody

 


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP