Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Jiří Svoboda, PhD

Astronom


Je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Jako absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy získal prestižní ESA Fellowship v Evropské kosmické agentuře.

Ve svém výzkumu se zabývá rentgenovou astronomií a studiem černých děr v centrech aktivních galaxií a zajišťuje odbornou spolupráci na mezinárodních kosmických misích určených k vědeckému výzkumu vesmíru. Je vedoucím české účasti ve dvou plánovaných velkých misích Evropské kosmické agentury, rentgenové observatoře ATHENA a gravitační laboratoře LISA.

Je koordinátorem výzkumného programu Strategie Akademie věd Vesmír pro lidstvo a vede juniorský vědecký tým zkoumající černé díry napříč hmotností. Spolupracuje s univerzitami na výchově studentů a věnuje se také popularizaci astronomie. Je držitelem ceny Bernarda Bolzana, Fričovy a Wichterleho prémie.

 

 

 

Foto: archiv J. Svobody

 


  © 2012 UJEP