26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Od roku 1996 pracoval v Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě jako terénní technik, od roku 2007 je na stejném pracovišti archeologem. Specializuje se na hrady, tvrze a hmotnou kulturu příslušných období naší historie, v současnosti jsou jeho hlavním tématem hrady doby husitské. Podílí se také na záchranných archeologických výzkumech na území Ústeckého kraje.
V minulosti se podílel na výzkumných projektech Hrady doby husitské, Hrady Českého středohoří, Renesanční kachle jako projev reprezentace aristokracie a poté se stal spoluřešitelem projektu česko-německé přeshraniční spolupráce ArchaeoMontan – středověké hornictví v Sasku a Čechách. Je autorem či spoluautorem několika výstav a řady článků v odborných časopisech a sbornících. Spolu s Ivanem Lehkým editovali monografie Pyšná sídla mocných: Hrady a tvrze na Mostecku (Most, 2014), Oltářík: Hrad Jakoubka z Vřesovic (Most, 2015) a Kalich a Panna: hrady Jana Žižky (Most, 2016).
Pro Café Nobel (Bez kofeinu) přednášel poprvé 2. 5. 2017 ve Fokus kafe v Ústí nad Labem.
Zdroj: Osobní stránka na webu ÚAPPSZČ
Foto: Iveta Lhotská, archiv Milana Sýkory
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |