Ústí nad Labem

1. června

01.06.2017

Tajemství ohnivé rozkoše aneb Všechno, co jste kdy chtěli vědět o papričkách a báli jste se zeptat

Do pálivého světa paprik, papriček, feferonek a chilli vás ve čtvrtek 1. června pozve – jak on sám říká – vášnivý papričkář Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Když se vše podaří, bude jeho přednáška z cyklu Café Nobel v ústecké kavárně Fokus kafe doplněna o ochutnávku papriček; pro začátečníky i otrlé fajnšmekry. A navíc si budete moci zapsat pár originálních receptů do vašeho kuchařského bloku.

Objevy asteroidů a jejich satelitů

V letech 1994 - 2002 objevili astronomové z Ondřejova jako vedlejší produkt programu fotometrického výzkumu blízkozemních asteroidů se svým 65cm dalekohledem přes 700 nových asteroidů. Astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR ve své přednášce v rámci cyklu Café Nobel, která se ve čtvrtek 18. května přece jen ještě uskuteční na teplické hvězdárně na Písečném vrchu, nastíní okolnosti a principy těchto objevů a uvede je do kontextu s tehdejšími i současnými prohlídkami oblohy.

Café Nobel pro vás připravují Jana Bohuňková a Frederik Velinský.

Velinský2.JPGMgr. Frederik Velinský

Narodil se v roce 1966 v Liberci, je absolvent Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde po studiích zakotvil natrvalo. Od roku 1994 působil jako redaktor Českého rozhlasu Sever, kde dodnes tvoří magazín Planetárium. V roce 2010 se setkal s kolegyní Bohuňkovou nad myšlenkou realizovat v Ústí nad Labem Science Café, které až do června 2012 díky Přírodovědecké fakultě UJEP organizovali. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Komínová4.JPGBc. Jana Bohuňková

Narodila se v roce 1978 v Ústí nad Labem, kde také žije. Je absolventkou Mediálních a komunikačních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 2000 působila jako PR manažerka v o.s. Survival, v Dobrovolnickém centru v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě UJEP, pro níž organizovala s kolegou Velinským Science Café. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Organizátoři Café Nobel

Komínová4.JPG