Ústí nad Labem

12. října

19.10.2017

Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie

Děje probíhající v mezihvězdných oblacích či v atmosférách cizích hvězd a planet jsou natolik odlišné od chemie, která nás v běžném životě obklopuje, že je lze s trochou nadsázky nazvat alchymií, tedy něčím na pomezí kouzel a chemie. Na výlet k podivuhodným vzdáleným světům vás ve své přednášce pozve RNDr. Martin Ferus, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze. Přednáška se koná ve čtvrtek 19. října v planetáriu v Teplicích.

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních ČechVe čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

Café Nobel pro vás připravují Jana Bohuňková a Frederik Velinský.

Velinský2.JPGMgr. Frederik Velinský

Narodil se v roce 1966 v Liberci, je absolvent Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde po studiích zakotvil natrvalo. Od roku 1994 působil jako redaktor Českého rozhlasu Sever, kde dodnes tvoří magazín Planetárium. V roce 2010 se setkal s kolegyní Bohuňkovou nad myšlenkou realizovat v Ústí nad Labem Science Café, které až do června 2012 díky Přírodovědecké fakultě UJEP organizovali. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Komínová4.JPGBc. Jana Bohuňková

Narodila se v roce 1978 v Ústí nad Labem, kde také žije. Je absolventkou Mediálních a komunikačních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 2000 působila jako PR manažerka v o.s. Survival, v Dobrovolnickém centru v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě UJEP, pro níž organizovala s kolegou Velinským Science Café. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Organizátoři Café Nobel

Komínová4.JPG