16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Café Nobel pro vás připravuje Mgr. Frederik Velinský

Velinský2.JPG

Narodil se v roce 1966 v Liberci.

Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Mezi lety 1994 - 2012 působil jako redaktor Českého rozhlasu Ústí nad Labem (dnes Český rozhlas Sever), se kterým dodnes externě spolupracuje, od roku 1995 do současnosti především jako redaktor populárně vědeckého magazínu Planetárium.

V roce 2010 se setkal s kolegyní Janou Bohuňkovou nad myšlenkou realizovat v Ústí nad Labem cyklus vědeckých kaváren Science Café, které spolu až do června 2012 organizovali pod patronací Přírodovědecké fakulty UJEP. Od července 2012 je pracovníkem Univerzity J. E. Purkyně, kde má na starosti organizaci přednášek cyklu Café Nobel.

Mezi lety 2012 - 2014 připravovala Café Nobel také Bc. Jana Bohuňková

Komínová4.JPG

Narodila se v roce 1978 v Ústí nad Labem.

Je absolventkou Mediálních a komunikačních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 2000 působila jako PR manažerka v o.s. Survival, v Dobrovolnickém centru v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě UJEP, pro níž od roku 2010 s kolegou Frederikem Velinským organizovala Science Café. Od července 2012 do července roku 2014 pořádala Café Nobel.

Dnes žije v Děčíně a působí především v oblasti PR, komunikace a marketingu.