Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

Café Nobel pro vás připravují Jana Bohuňková a Frederik Velinský.

Velinský2.JPGMgr. Frederik Velinský

Narodil se v roce 1966 v Liberci, je absolvent Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde po studiích zakotvil natrvalo. Od roku 1994 působil jako redaktor Českého rozhlasu Sever, kde dodnes tvoří magazín Planetárium. V roce 2010 se setkal s kolegyní Bohuňkovou nad myšlenkou realizovat v Ústí nad Labem Science Café, které až do června 2012 díky Přírodovědecké fakultě UJEP organizovali. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Komínová4.JPGBc. Jana Bohuňková

Narodila se v roce 1978 v Ústí nad Labem, kde také žije. Je absolventkou Mediálních a komunikačních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 2000 působila jako PR manažerka v o.s. Survival, v Dobrovolnickém centru v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě UJEP, pro níž organizovala s kolegou Velinským Science Café. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Organizátoři Café Nobel

Komínová4.JPG