Tisá

1. prosince

08.12.2022

BEZ KOFEINU (pro děti a mládež): Supervulkány – nevyhnutelná hrozba?

Kromě běžných sopek najdete na Zemi i vulkány, které vybuchují třeba jen jednou za několik desítek až stovek tisíc let. Jejich výbuchy však mají ohromnou ničivou sílu, takže mohou poznamenat celosvětové klima i na řadu desetiletí. Geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky prozradí ve čtvrtek 8. prosince především mladým návštěvníkům ústeckého muzea, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí.

01.12.2022

Dalekohled Jamese Webba

V prosinci loňského roku se vydal do vesmíru toužebně očekávaný dalekohled Jamese Webba. Přijďte se pokochat jeho prvními pořízenými snímky, nad kterými se doslova tají dech! Ve čtvrtek 1. prosince vám je v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku představí známý astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

Café Nobel pro vás připravuje Mgr. Frederik Velinský

Velinský2.JPG

Narodil se v roce 1966 v Liberci.

Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Mezi lety 1994 - 2012 působil jako redaktor Českého rozhlasu Ústí nad Labem (dnes Český rozhlas Sever), se kterým dodnes externě spolupracuje, od roku 1995 do současnosti především jako redaktor populárně vědeckého magazínu Planetárium.

V roce 2010 se setkal s kolegyní Janou Bohuňkovou nad myšlenkou realizovat v Ústí nad Labem cyklus vědeckých kaváren Science Café, které spolu až do června 2012 organizovali pod patronací Přírodovědecké fakulty UJEP. Od července 2012 je pracovníkem Univerzity J. E. Purkyně, kde má na starosti organizaci přednášek cyklu Café Nobel.

Mezi lety 2012 - 2014 připravovala Café Nobel také Bc. Jana Bohuňková

Komínová4.JPG

Narodila se v roce 1978 v Ústí nad Labem.

Je absolventkou Mediálních a komunikačních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 2000 působila jako PR manažerka v o.s. Survival, v Dobrovolnickém centru v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě UJEP, pro níž od roku 2010 s kolegou Frederikem Velinským organizovala Science Café. Od července 2012 do července roku 2014 pořádala Café Nobel.

Dnes žije v Děčíně a působí především v oblasti PR, komunikace a marketingu.