Ústí nad Labem

12. srpna

15.07.2021

Exoplanetární světy a jejich atmosféry

Od objevu první exoplanety obíhající hvězdu slunečního typu uběhlo přes čtvrt století. Dnes známe přes čtyři tisíce vzdálených světů. Otázka je, jak tyto světy vypadají – mají modré nebe jako naše Země, může na nich existovat život? A jak lze tyto světy zkoumat? Všechny tyto otázky otevře ve čtvrtek 15. července během své přednášky na teplické hvězdárně astronom a astrofyzik RNDr. Petr Kabáth, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Také prozradí, jak se do honby za exoplanetami zapojují čeští astronomové.

08.07.2021

Očima vážek vzduchem i vodou

Od dravých larev podvodního světa, přes jejich metamorfózu na stéble ostřice k létavému dospělci a přes svatební lety zase k vajíčku. Co za tajemství skrývá hmyzí skupina vážek, která v téměř nezměněné podobě přežívá na Zemi přes 250 milionů let? Jaké druhy vážek máme u nás a jaké volí strategie přežití? Jak se vážky využívají ke zhodnocení stavu prostředí a proč je užitečné je sledovat? O tom bude ve čtvrtek 8. července v ústeckém muzeu vyprávět ekoložka Kateřina LandováČeského svazu ochránců přírody.

Café Nobel pro vás připravuje Mgr. Frederik Velinský

Velinský2.JPG

Narodil se v roce 1966 v Liberci.

Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Mezi lety 1994 - 2012 působil jako redaktor Českého rozhlasu Ústí nad Labem (dnes Český rozhlas Sever), se kterým dodnes externě spolupracuje, od roku 1995 do současnosti především jako redaktor populárně vědeckého magazínu Planetárium.

V roce 2010 se setkal s kolegyní Janou Bohuňkovou nad myšlenkou realizovat v Ústí nad Labem cyklus vědeckých kaváren Science Café, které spolu až do června 2012 organizovali pod patronací Přírodovědecké fakulty UJEP. Od července 2012 je pracovníkem Univerzity J. E. Purkyně, kde má na starosti organizaci přednášek cyklu Café Nobel.

Mezi lety 2012 - 2014 připravovala Café Nobel také Bc. Jana Bohuňková

Komínová4.JPG

Narodila se v roce 1978 v Ústí nad Labem.

Je absolventkou Mediálních a komunikačních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 2000 působila jako PR manažerka v o.s. Survival, v Dobrovolnickém centru v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě UJEP, pro níž od roku 2010 s kolegou Frederikem Velinským organizovala Science Café. Od července 2012 do července roku 2014 pořádala Café Nobel.

Dnes žije v Děčíně a působí především v oblasti PR, komunikace a marketingu.