20. září

Kde hledat mimozemšťany – a jak asi vypadají?

Mimozemšťané jsou dnes všude. Točí se o nich filmy i seriály, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás dokonce i jako hračky a reklamní maskoti. Mají desítky podob – jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Právě o tom bude ve čtvrtek 4. říjnavyprávět biolog RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví v rámci prvního Café Nobel v kavárně Coffee & Books v Děčíně.

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

Café Nobel pro vás připravují Jana Bohuňková a Frederik Velinský.

Velinský2.JPGMgr. Frederik Velinský

Narodil se v roce 1966 v Liberci, je absolvent Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde po studiích zakotvil natrvalo. Od roku 1994 působil jako redaktor Českého rozhlasu Sever, kde dodnes tvoří magazín Planetárium. V roce 2010 se setkal s kolegyní Bohuňkovou nad myšlenkou realizovat v Ústí nad Labem Science Café, které až do června 2012 díky Přírodovědecké fakultě UJEP organizovali. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Komínová4.JPGBc. Jana Bohuňková

Narodila se v roce 1978 v Ústí nad Labem, kde také žije. Je absolventkou Mediálních a komunikačních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 2000 působila jako PR manažerka v o.s. Survival, v Dobrovolnickém centru v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě UJEP, pro níž organizovala s kolegou Velinským Science Café. Od července 2012 pořádá Café Nobel.

Organizátoři Café Nobel

Komínová4.JPG