Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Vít Kršul

Geolog, fotograf, cestovatel a manažer Muzea vltavínů v Českém Krumlově

 

Přírodu a vandrování má rád odmalička. I proto vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. První fotografické pokusy s černobílým materiálem prováděl už na základní škole. Jako student si pořídil první zrcadlovku a na cestách začal fotit na diapozitivy. Po několika letech, inspirován redaktory magazínu Koktejl, přešel na poloprofesionální řadu Canon EOS, nejprve analogovou, později digitální.

Po ukončení studií nastoupil jako manažer do obchodní firmy, kde uplatnil i své fotografické dovednosti, a cestování a fotografování zůstává stále jeho největším koníčkem. Stejně jako vltavíny.

 

Foto: archiv Víta Kršula
  © 2012 UJEP