Ústí nad Labem

12. října

19.10.2017

Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie

Děje probíhající v mezihvězdných oblacích či v atmosférách cizích hvězd a planet jsou natolik odlišné od chemie, která nás v běžném životě obklopuje, že je lze s trochou nadsázky nazvat alchymií, tedy něčím na pomezí kouzel a chemie. Na výlet k podivuhodným vzdáleným světům vás ve své přednášce pozve RNDr. Martin Ferus, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze. Přednáška se koná ve čtvrtek 19. října v planetáriu v Teplicích.

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních ČechVe čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

18.10. 2012

Muž jako evoluční inovace?

664684.JPGProsincové Café Nobel v Ústí nad Labem přivítá jako hosta biologa, filozofa a spisovatele prof. RNDr. Stanislava Komárka, Dr. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který ve Fokus Kafe de facto představí svou novou knihu esejů "Muž jako evoluční inovace. Eseje o maskulinitě, její etologii, životních strategiích a proměnách," která mu nedávno vyšla v nakladatelství Academia. Tentokrát mimořádně až od 19 hodin!

Anotace přednášky:

Proč je v hledáčku doby otázka podobnosti či rozdílnosti obou pohlaví a proč jsou na ni dvě různé odpovědi, jedna zkušenostní a jedna politicky korektní? Čím se vlastně liší lidští samečkové od jiných vyšších primátů mužského pohlaví? Co víme o emočním "zesíťování" mužských societ, které vlastně umožnilo kolektivní boj a kolektivní válčení? Je v euroamerické společnosti v krizi pouze maskulinita?