Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

18.10. 2012

Muž jako evoluční inovace?

664684.JPGProsincové Café Nobel v Ústí nad Labem přivítá jako hosta biologa, filozofa a spisovatele prof. RNDr. Stanislava Komárka, Dr. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který ve Fokus Kafe de facto představí svou novou knihu esejů "Muž jako evoluční inovace. Eseje o maskulinitě, její etologii, životních strategiích a proměnách," která mu nedávno vyšla v nakladatelství Academia. Tentokrát mimořádně až od 19 hodin!

Anotace přednášky:

Proč je v hledáčku doby otázka podobnosti či rozdílnosti obou pohlaví a proč jsou na ni dvě různé odpovědi, jedna zkušenostní a jedna politicky korektní? Čím se vlastně liší lidští samečkové od jiných vyšších primátů mužského pohlaví? Co víme o emočním "zesíťování" mužských societ, které vlastně umožnilo kolektivní boj a kolektivní válčení? Je v euroamerické společnosti v krizi pouze maskulinita?