17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

18.10. 2012

Muž jako evoluční inovace?

664684.JPGProsincové Café Nobel v Ústí nad Labem přivítá jako hosta biologa, filozofa a spisovatele prof. RNDr. Stanislava Komárka, Dr. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který ve Fokus Kafe de facto představí svou novou knihu esejů "Muž jako evoluční inovace. Eseje o maskulinitě, její etologii, životních strategiích a proměnách," která mu nedávno vyšla v nakladatelství Academia. Tentokrát mimořádně až od 19 hodin!

Anotace přednášky:

Proč je v hledáčku doby otázka podobnosti či rozdílnosti obou pohlaví a proč jsou na ni dvě různé odpovědi, jedna zkušenostní a jedna politicky korektní? Čím se vlastně liší lidští samečkové od jiných vyšších primátů mužského pohlaví? Co víme o emočním "zesíťování" mužských societ, které vlastně umožnilo kolektivní boj a kolektivní válčení? Je v euroamerické společnosti v krizi pouze maskulinita?