Děčín

26. září

 

 
Aktuality

26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.


21.09.2023

Čas v nás i kolem nás

Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc.pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

PhDr. Martin Kuna, CSc., DSc.

Archeolog

 

Archeologii absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1980 je pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky; s krátkou přestávkou v letech 1986–1990, kdy působil v Okresním muzeu v Brandýse nad Labem.

Zabývá se archeologickou teorií a metodou, oborovou informatikou, sídelní a krajinnou archeologií a procesy vzniku archeologických pramenů, tzv. formačními procesy a depoziční analýzou. Je vedoucím řady grantových projektů, dlouhodobého programu databázové evidence archeologických výzkumů a digitalizace archivů Archeologického ústavu. Opakovaně vedl archeologický výzkum v Roztokách u Prahy s nálezem záhadné sídelní aglomerace z počátků raného středověku.

Kontakt: kuna@arup.cas.cz.

 

Výběr z publikací:

Kuna, M. a kol. 2004: Nedestruktivní archeologie. Teorie, metody a cíle, Praha: Academia.

Kuna, M. – Profantová, N. a kol. 2005: Počátky raného středověku v Čechách. Archeologický výzkum sídlištní aglomerace kultury pražského typu v Roztokách, Praha: ARÚ AVČR.

Kuna, M. – Němcová, N. et al. 2012: Výpověď sídlištního odpadu. Nálezy z pozdní doby bronzové v Roztokách a otázky depoziční analýzy archeologického kontextu. Praha: ARÚ AVČR.

Kuna, M. et al. 2014, 2015: Archeologický atlas Čech. Vybrané památky od pravěku do 20. století.  Praha: ARÚ AVČR – Academia (1. a 2. vydání).

 

Foto: archiv Martina Kuny

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP