Tisá

5. října

 

 
Aktuality

05.10.2023

Spolupráce velmocí? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku

Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejen miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru. Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici a nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky chystané mezinárodní projekty? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví ve čtvrtek 5. října v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.


26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Mgr. Lucie Radová

Památkářka

 

Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, bakalářský obor kulturně historická regionalistika a následně magisterské studium stavební historie. Od roku 2004 pracuje v oddělení garantů ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Badatelsky se věnuje zejména historickým stavbám spojeným s pěstováním a zpracováním chmele s přesahy do problematiky formování kulturní krajiny, vesnických sídel a historie zemědělství. V letech 2016–2020 vedla výzkumný úkol Dokumentace historických staveb sloužících pro sušení a zpracování chmele financovaný Ministerstvem kultury v rámci programu NAKI. Okrajově se zabývá také proměnou krajiny a sídel v pohraničí v důsledku rozvoje těžby ve druhé polovině 20. století.

Je autorkou nebo spoluautorkou několika publikací a studií:

Piva džbán bude dán, až bude chmel očesán: historické stavby sloužící pro zpracování chmele (2020, spoluautor) 

Chmelařská krajina Žatecka ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století (2017) 

Mostecko – sonda do života vesnic (2017, spoluautor) 

Metodika dokumentace sakrální architektury (2015, spoluautor)

Památková péče v městské památkové rezervaci Žatec (1961–2011) (2012) 

Pražský starosta Čeněk Gregor a velké pražské podniky na konci 19. a na počátku 20. století (2010).

 

 

Foto: archiv L. Radové


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP