13.04.2023
BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Fokus kafe je kavárna, ve které pracují lidé se zdravotním postižením - převážně s duševním onemocněním. Jedná se o druh chráněného zaměstnávání, kdy v kavárně obsluhu pro širokou veřejnost zajišťují handicapovaní spoluobčané pod vedením pracovních asistentů. Důraz je kladen na trénink a rozvoj pracovních dovedností, na nácvik zvládání pracovní a sociální zátěže. V současnosti v kavárně pracuje šest zaměstnanců se zdravotním handicapem na různé úvazky. Kavárna byla slavnostně otevřena 15. května 2007 jako Bárka kafe a v březnu 2012 se přejmenovala na Fokus kafe Ústí nad Labem.
Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích je příspěvková organizace řízená odborem kultury a památkové péče Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem. Zřizovatelem je Ústecký kraj. Hlavním úkolem organizace je tedy popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Velmi důležitou složkou naší činnosti je spolupráce se školami a předávání astronomických poznatků dětem a mládeži. Z toho vyplývá, že teplická hvězdárna nepatří mezi špičková vědecká zařízení, pověřená astronomickým výzkumem. Není k tomu vybavena přístrojově ani personálně. Umožňuje však, především laické veřejnosti, přímé pozorování vesmírných těles a objektů.
Jedno z nejvýznamnějších nakladatelství České republiky, které se zaměřuje na publikace ze všech vědních oborů. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.
Rozhlasový týdeník o věcech mezi nebem a zemí pro přátele fantazie i opravdové vědy. Každý týden nabízí rozhovory s veličinami akademické vědy, jejími popularizátory a dalšími badateli a navíc i řadu pravidelných rubrik. Pořad se vysílá od září roku 1991 a v současnosti jej připravuje a uvádí Frederik Velinský, spolumoderuje Veronika Kindlová.
Přírodovědecký měsíčník s dlouhou tradicí, který vychází od roku 1871. Od roku 1994 ho vydává nakladatelství Vesmír. Časopis se věnuje popularizaci výsledků aktuálního výzkumu a informuje o dění ve světě vědy.
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |