Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

prof. Ing. Štefan Michna, Ph.D.

Odborník na zpracování kovů

 

Od roku 2006 působí na Fakultě strojního inženýrství UJEP; nejdříve jako vedoucí Katedry technologií a materiálového inženýrství, poté se stal děkanem této fakulty.

Jeho vědecká práce je zaměřena zejména na hliníkové slitiny, a to především na oblasti studia struktury materiálu ve vztahu k jeho vlastnostem, slévárenství a tváření za tepla a studena, tepelného zpracování kovů, optimalizace výrobních procesů atd. V rámci aplikovaného výzkumu rozvíjí spolupráci s průmyslovými podniky a je autorem několika monografií včetně populárně-naučné publikace Historie kovů.

 

Foto: archiv Š. Michny


  © 2012 UJEP