Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!


19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D.

Geolog a geofyzik

Vystudoval geofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a geologii a geofyziku na University of Minnesota ve Spojených státech. Třináct let působil v NASA.

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a Geofyzikálním ústavu na University of Alaska ve Fairbanksu se zabývá magnetickými vlastnostmi impaktních kráterů, ledu a živých organismů. Dále se věnuje např. paleomagnetismu, vývoji Marsu či problematice a využití uhlíkových nanotrubic.

 

Foto: Günther Kletetschka, Facebook

  © 2012 UJEP