Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Dr. Václav Kuna

Geofyzik, seismolog


Od roku 2020 pracuje jako postdoktorant oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky; svá doktorská studia absolvoval na Oregon State University v USA, kde se zabýval zejména výzkumem tektoniky a seismické aktivity zlomu Blanco v severovýchodním Pacifiku.

Zúčastnil se několika seismických experimentů ve významných kolizních zónách na Kavkazu a v Himalájích. Po ničivém zemětřesení v centrálním Nepálu v r. 2015 se podílel na měření seismických dotřesů a jejich analýzy.

V současnosti se zabývá studiem nízkonákladového, inovativního řešení systému včasného varování před zemětřesením. Kromě vývoje technologie jako takové testuje proveditelnost a spolehlivost systému v Nepálu.

 

Zdroj: Geofyzikální ústav AV ČR


  © 2012 UJEP