17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Od roku 2020 pracuje jako postdoktorant oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky; svá doktorská studia absolvoval na Oregon State University v USA, kde se zabýval zejména výzkumem tektoniky a seismické aktivity zlomu Blanco v severovýchodním Pacifiku.
Zúčastnil se několika seismických experimentů ve významných kolizních zónách na Kavkazu a v Himalájích. Po ničivém zemětřesení v centrálním Nepálu v r. 2015 se podílel na měření seismických dotřesů a jejich analýzy.
V současnosti se zabývá studiem nízkonákladového, inovativního řešení systému včasného varování před zemětřesením. Kromě vývoje technologie jako takové testuje proveditelnost a spolehlivost systému v Nepálu.
Zdroj: Geofyzikální ústav AV ČR