27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudovala odbornou biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a následně získala doktorské tituly z pedagogiky a didaktiky biologie na Pedagogické fakultě UK, kde také prošla habilitačním řízením a získala titul docent v oboru Pedagogika.
Intenzivně se věnuje environmentálnímu vzdělávání, didaktice přírodních věd a moderním pedagogickým metodám. Vydala řadu odborných publikací. Řešila řadu národních i mezinárodních projektů. Pracuje jako vedoucí Centra podpory přírodovědného vzdělávání a docent katedry biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Záchranářské kynologii se věnuje ve volném čase. Se svými psy složila více než 50 zkoušek, včetně vrcholových, vyhrála několik závodů, byla na mistrovství světa i republiky. Dva roky byla členem jednotky pro mezinárodní záchranné operace, zúčastnila se tréninkové mise USAR v Estonsku a přibližně 40 pátrání po pohřešovaných osobách.
Foto © UJEP Ústí nad Labem
![]() |
© 2012 UJEP |