Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

doc. PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D.

Ekoložka, pedagožka, didaktička přírodních věd a kynoložka

Vystudovala odbornou biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a následně získala doktorské tituly z pedagogiky a didaktiky biologie na Pedagogické fakultě UK, kde také prošla habilitačním řízením a získala titul docent v oboru Pedagogika.

Intenzivně se věnuje environmentálnímu vzdělávání, didaktice přírodních věd a moderním pedagogickým metodám. Vydala řadu odborných publikací. Řešila řadu národních i mezinárodních projektů. Pracuje jako vedoucí Centra podpory přírodovědného vzdělávání a docent katedry biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Záchranářské kynologii se věnuje ve volném čase. Se svými psy složila více než 50 zkoušek, včetně vrcholových, vyhrála několik závodů, byla na mistrovství světa i republiky. Dva roky byla členem jednotky pro mezinárodní záchranné operace, zúčastnila se tréninkové mise USAR v Estonsku a přibližně 40 pátrání po pohřešovaných osobách.

 

Foto © UJEP Ústí nad Labem


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP