18.02.2021
Přestože současná tvář naší krajiny vypadá poklidně, vznikala v průběhu milionů let díky mnohdy bouřlivým geologickým procesům. Mezi fenomény, které se na naší krajině významnou měrou podepsaly, byla i vulkanická aktivita, o kterou se zajímá i geolog a vulkanolog Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. z České geologické služby. Ve čtvrtek 18. února o ní přednášel v přímém přenosu online z přednáškového sálu teplické hvězdárny.
17.12.2020
Těžba uhlí na Islandu. Země ohně a ledu v miocénu a dnes
Studovala pravěkou a středověkou archeologii spolu s historií na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracuje v Centru medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze, kde se podílí na redakční činnosti a projektech Centra. Zaměřuje se na středověkou funerální archeologii, christianizaci a archeologii hrdelního práva.
Spolupracovala na redakci knih Přemyslovci: Budování českého státu (2009) a Lucemburkové: Česká koruna uprostřed Evropy (2012). Byla koordinátorkou projektu Kultura a umění benediktinského řádu ve střední Evropě 800–1300, v jehož rámci spolupracovala na mezinárodní výstavě Otevři zahradu rajskou: Benediktini v srdci Evropy 800–1300 a redakci stejnojmenného výstavního katalogu v české a anglické verzi (2014/2015). Jako autorka vědecké koncepce spoluvytvářela výstavu Byli v Čelákovicích upíři? Půlstoletí od mediálně proslulého archeologického výzkumu v Městském muzeu v Čelákovicích (2016/2017).
Podílí se také na mezinárodním projektu Justice et fourches patibulaires: lieux d'exécution, d'exposition et d'inhumation des corps des condamnés à mort (Moyen Âge – Époque Moderne), který se zabývá studiem archeologických pramenů k dějinám hrdelního práva a jehož nositelem je Université Bordeaux Montaigne.
Foto: Robert Novotný
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |