Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Karel Nepraš

Botanik, propagátor krajiny Českého středohoří

 

Rodák z Ústí nad Labem. Vystudoval Gymnázium Stavbařů a následně absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, obory matematika, geografie, biologie. Pracoval dva roky jako učitel na ZŠ ve Velkém Březně. Odtud přešel do Oblastního muzea v Litoměřicích, kde zastával necelých devět let pozici kurátora přírodovědných sbírek. Nyní působí jako nezávislý odborník v oblasti přírodovědných průzkumů a monitoringu. V minulosti byl aktivní v komunální politice. Žije v Českém středohoří. Má tři děti.

 

Foto: archiv Karla Nepraše

  © 2012 UJEP