19. dubna
19.04.2018
Bobky z pravěku. Co všechno prochází rukama paleontologů?
Odborně se jim říká koprolity. Zní to honosně, ale ve skutečnosti nejde o nic jiného, než o zkamenělé exkrementy pravěkých živočichů. Jak se tyto kamenné „bobky“ zkoumají a co všechno z nich vědci dovedou vyčíst vám ve čtvrtek 19. dubna na Café Nobel v teplickém Planetáriu přiblíží geolog a paleontolog RNDr. Boris Ekrt z Národního muzea v Praze.
12.04.2018
Příběh krokodýla konžského a bádání v Kongu
Objevený, zapomenutý a znovuobjevovaný. To je příběh krokodýla konžského, trpaslíka mezi krokodýly z centrální Afriky. Zoolog a herpetolog RNDr. Václav Gvoždík, Ph.D. z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Národního muzea na svých cestách za výzkumem diverzity obojživelníků a plazů objevil v Kongu unikátní lokalitu, kde tento plaz žije v sousedství krokodýla čelnatého, se kterým byl doposud zaměňován. Povypráví o tom ve čtvrtek 12. dubna na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe.
Ing. Martin Vlček
Zoolog, herpetolog
Rodák z Roudnice nad Labem, absolvent Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Pracuje jako zoolog v Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, Regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří. V současné době je členem týmu projektu LIFE České středohoří.
Také ve volném čase se zabývá herpetologií a to především herpetofaunou palearktické oblasti. Za plazy a obojživelníky podnikl řadu zahraničních výprav do oblasti Balkánského poloostrova, Kavkazu, Přední Asie a severní Afriky.
Foto: archiv Martina Vlčka
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |