17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Specializoval se na patologickou anatomii a neuropatologii, zejména na neurodegenerativní choroby mozku. Roku 1983 se stal primářem patologie Thomayerovy nemocnice v Praze. Po roce 2001 stál u zrodu Národní referenční laboratoře prionových chorob. Je členem Newyorské akademie věd a také České lékařské akademie. Přednáší především na 3. lékařské fakultě UK v Praze.
Vydal řadu odborných článků i monografií o vztahu poškození mozku a duševních funkcí. Dlouhá léta se věnuje vědecké esejistice, přednáší, spolupracuje s rozhlasem i televizí, píše do novin i časopisů. Za své knihy a obecně za popularizaci vědy získal řadu ocenění.