26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Rodák z Kutné Hory (1959), kde vystudoval gymnázium, po kterém pokračoval v odborném nástavbovém studiu na Střední ekonomické škole v Mladé Boleslavi, zaměřeném na výpočetní techniku a programování. Do školních novin tehdy napsal své první povídky. Po vojně odešel do Prahy, kde pracoval jako programátor ve Výzkumném ústavu silnoproudé elektrotechniky, pak jako pomocný dělník u rotačky v tiskárnách Polygrafia, jako zásobovač a později IT specialista v Lidovém bytovém družstvu.
Po roce 1989 podnikal jako metodik či analytik ve firmách vytvářející aplikační software pro správu domů a bytů. Od roku 2016 působí jako spisovatel, lektor či scénárista na volné noze. Vedle psaní příběhů z žánrů sci-fi či fantasy se pustil i do detektivek a díky manželce Kláře Smolíkové také do dětských knih a komiksů. Je držitelem řady literárních ocenění.
O literatuře přednáší a vypráví žákům základních škol či středoškolákům. Účastní se také besed s dospělými čtenáři i s posluchači zvukových knih, které také v rámci audio vydavatelství Walker & Volf vydává.
Podrobnější životopis a také přehled literárních ocenění i vydaných prací Jiřího Walkera Procházky najdete na jeho webových stránkách.
Foto z archivu Jiřího W. Procházky
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |