05.10.2023
Spolupráce velmocí? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku
Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejen miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru. Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici a nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky chystané mezinárodní projekty? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví ve čtvrtek 5. října v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.
26.09.2023
Biologii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování.
Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru. Astrobiologii od roku 2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.
Je spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy, zabývající se problematikou astrobiologie, a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction. Za svou novelu Poslední hlídka získal v roce 2007 Cenu Karla Čapka; knižně vyšla v roce 2012. Aktuálně pracuje na svém prvním románu Azhareida, který by měl vyjít během roku 2022.
Popularizační práce:
Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy I., Bezedné nebe a oceány bez oblohy: královská planeta a světy Galileovy pohledem astrobiologie. Praha: Triton, 2009.
Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy II., Plynní obři a ledoví Titáni: páni a pastýři prstenců, metanové nebe a moře věčné tmy. Praha: Triton, 2010.
Zdroje:
Legie - databáze knihy Fantasy a Sci-Fi
Foto: archiv T. Petráska