Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Pavel Suchan

Astronom

Astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně jako popularizátor astronomie. Od roku 2004 je tiskovým tajemníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a na stejné pozici pracuje i v České astronomické společnosti. Věnuje se popularizaci astronomie, ale také prezentaci výsledků dosažených pracovníky Astronomického ústavu a problematice světelného znečištění, resp. ochraně pozorovacích podmínek (mj. i na hvězdárně v Ondřejově) a obecně ochraně nočního životního prostředí. Je předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu ČAS.

V roce 2001 byl pověřen za astronomické instituce v ČR vyjednáváním v Parlamentu České republiky k začlenění světelného znečištění do zákona, které nakonec skončilo úspěchem. Na jeho počest byla posléze pojmenována i jedna z planetek ve Sluneční soustavě – (37788) Suchan. V roce 2012 obdržel Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.

Navštívil už řadu lokalit se stále ještě zachovalým nočním životním prostředím. Nejvíce vzpomíná na chorvatský ostrov Lastovo nebo na Národní park Bieszczady na polsko-slovenském pomezí.

 

Foto: Pavel Suchan v okně pod historickou kopulí Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, z archivu P. Suchana.


Zdroje:

http://www.astro.cz/autori/pavel-suchan.html

http://www.asu.cas.cz/cz/kontakty/tiskovy-tajemnik

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/pavel-suchan-obdrzel-medaili-vojtecha-naprstka-za-popularizaci-vedy.html

 

  © 2012 UJEP