Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

PhDr. Ladislav Šmejda, PhD.

Archeolog, paleoekolog

 

V současné době pracuje na katedře ekologie České zemědělské univerzity v Praze a na katedře archeologie Západočeské univerzity v Plzni. Specializuje se na dějiny pohřbívání a historickou ekologii. V posledních letech se účastnil terénních výzkumů v České republice, na Krétě a v Izraeli. Je spoluřešitelem mezinárodního výzkumného projektu na téma sociálně-kulturního významu lidských ostatků v dějinách Evropy.

 

Foto: archiv Ladislava Šmejdy

  © 2012 UJEP