Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Veronika Puhačová

Archeoložka

Po studiu archeologie na Filozofické fakultě UK v Praze pracovala v Národním muzeu jako muzejní pedagožka projektu Archeologie na dosah. Nyní působí na obdobné pozici v Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, kde vede popularizační projekt Cesty archeologie. V rámci projektu mimo jiné vytváří, koordinuje a lektoruje dlouhodobé programy pro školy i různorodé tematické akce a workshopy.

 

Edukaci a prezentaci archeologie se věnuje také teoreticky v rámci své disertační práce a ve volnočasovém vzdělávání formou living history. Experimentální archeologie je proto nezbytnou součástí této práce a zároveň také velkým koníčkem.

 

Foto © Jana Lohniská

  © 2012 UJEP