17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Po studiu archeologie na Filozofické fakultě UK v Praze pracovala v Národním muzeu jako muzejní pedagožka projektu Archeologie na dosah. Nyní působí na obdobné pozici v Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, kde vede popularizační projekt Cesty archeologie. V rámci projektu mimo jiné vytváří, koordinuje a lektoruje dlouhodobé programy pro školy i různorodé tematické akce a workshopy.
Edukaci a prezentaci archeologie se věnuje také teoreticky v rámci své disertační práce a ve volnočasovém vzdělávání formou living history. Experimentální archeologie je proto nezbytnou součástí této práce a zároveň také velkým koníčkem.
Foto © Jana Lohniská