26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Pracuje jako výzkumný pracovník pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze a pro ZOO Ústí nad Labem. Jeho předchozí práce zahrnovala terénní výzkum opic hulmanů posvátných v Indii a nočních lemurů ksukolů ocasatých na Madagaskaru. Od roku 2005 pracuje především v Indonésii, se zaměřením na ochranu opic kahau nosatých a jejich přirozeného prostředí, tedy především pobřežních mangrovových lesů. Jeho aktivity můžete sledovat mj. na stránkách ochranářského projektu Pesisir Balikpapan, zaštiťovaného ústeckou zoologickou zahradou.
Dlouhodobě se zapojuje do kampaně proti neudržitelné produkci a spotřebě palmového oleje. Je členem odborné komise pro primáty při IUCN – Mezinárodním svazu ochrany přírody.
Čtěte také:
Rozhovor se Stanislavem Lhotou na webu Ethnologist
Zoolog z Teplic bojuje v Indonésii za záchranu pralesa a ohrožených opic, iDNES.cz
Foto: archiv Stanislava Lhoty.